home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-09-17

Nie wszystko zalicza się do przyrody

„Przyrodą nazywa się otaczający nas świat” – to cytat z podręcznika. Dzieci zrozumiały to dosłownie i wymieniały to co ich otaczało – tablica, okno… Dlatego teraz będę dodawała: „…, ale tylko to co powstało w sposób naturalny”. Bo nie wszystko zalicza się do przyrody. Otaczają nas wytwory działalności człowieka, które nie są składnikiem przyrody. Dlatego przygotowałam sobie pomoc – zabawę. Po wprowadzeniu (z wykorzystaniem tej pomocy) dzieci wyruszą w teren i będą klasyfikowały zaobserwowane obiekty do jednej z trzech grup: 1. Ożywione składniki przyrody; 2. Nieożywione składniki przyrody; 3. Wytwory działalności człowieka.

To co mogłam zrobiłam dzisiaj, pozostało mi jeszcze zalaminowanie kart; wszystkie mają ten sam wymiar. Karty tytułowe poszczególnych grup są zielone, a pozostałe karty są na białym tle. Bardzo się cieszę, że zachowałam stare czasopisma przyrodnicze, a tak mnie kusiło, aby je wyrzucić.

Problemem były karty obrazujące składniki nieożywione. Miałam kłopot, jak pokazać temperaturę, opady atmosferyczne, nasłonecznienie, ciśnienie, wiatr. Dlatego podczas pracy dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, konieczna będzie pomoc nauczyciela.

Poniżej wyniki mojej pracy (przed zalaminowaniem).

Ożywione składniki przyrody.


Nieożywione składniki przyrody.


Wytwory działalności człowieka.

A na jutro zaplanowałam wykonanie innej pomocy – łańcuchy pokarmowe ze ślimakami. Tylko dlaczego to jest takie czasochłonne?

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (2)

~daka 19.09.2016 19:06:03
Hmmmm........To nie powinno funkcjonowac....Przy calym szacunku. Dzieci maja racje mowic ze okno i tablica to przyroda. Okno = szklo = piasek = rama = drewno = drzewo = kit = olej lniany = kreda . Razem \\\"zusammen do kupy\\\" = wytwor czlowieka. Po edukacji z arbitralna segregacja dzieci beda przekonane ze wytwor czlowieka - chleb rosnie na polkach w supermarkecie. Wada przedstawiania natury martwej obrazkami polega na tym, ze ta przyroda niezywa jest abstrakcyjna - cisnienie da sie lepiej zademonstrowac przy pomocy balonika - Wiatr , temperatura przy pomocy zelazka - sloneczko swieci tez przy - 30 stopniach..... Mozna poeksperymentowac tez nie tylko \\\"wzrokowo\\\" ale rowniez innymi zmyslami przy segregacji \\\"pszyrody\\\" - dotykiem, sluchem, wechem.....Jak pachnie przyroda niezywa ? smakiem..... Zasadnicza roznica miedzy przyroda zywa i niezywa da sie zademonstrowac przy pomocy drozdzy, wody i piasku..... etc. etc.....:))))

~Joanna 20.09.2016 13:19:07
pani hanno, do wytworów człowieka dodałabym paśnik i budkę lęgową. Pozdrawiam najserdeczniej!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij