home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-03-14

Puszczyk nie zawiódł

Brałam udział w dwóch spotkaniach związanych z inicjatywą NOC SÓW – 11 marca przyjechali uczniowie z dwóch szkół podstawowych (40 dzieci + 4 opiekunów); 12 marca przyjechali dorośli oraz grupy rodzinne (25 osób).

W porównaniu z zeszłym rokiem było więcej atrakcji. Rok temu była tylko wyprawa do lasu i nasłuchiwanie. W tym roku ugościli nas Gospodarze z Krainy Dzikiej Kaczki (Anna i Leszek Nawroccy). Atrakcji było dużo:

1. Obejrzeliśmy film Artura Tabora „Sowy Polski”. Ten fotograf przyrody poświęcił 7 lat pracy na fotografowanie sów występujących w Polsce. Doceniliśmy to dzieło wędrując przez ciemny las. Sowy są bardzo trudnym wyzwaniem – są niezwykle skryte, czujne i aktywne głównie nocą.

2. Podziwialiśmy krajobraz i prowadziliśmy nasłuchy wdrapując się na wieże widokowe. Były one dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

3. Wędrowaliśmy przez las w ciągu dnia i nocą. Szczególnych emocji dostarczyła wędrówka nocą. Było absolutnie ciemno, tej nocy nie świeciły gwiazdy. Na szczęście gospodarze terenu w kilku miejscach zawiesili lampki naftowe. Teren był niezwykle malowniczy – wzniesienia i doliny, las suchy i podmokły. Ostatni odcinek przebiegał wzdłuż rzeki Mrogi. Przy świetle latarki oglądaliśmy „dzieło” bobrów. Pościnane drzewa i tamę na rzece.

4. Po powrocie do ośrodka dużo radości sprawiło palące się już ognisko i ciepła herbata. Było pieczenie wszystkiego co się nadawało do pieczenia: kiełbasa, kaszanka, chleb, jabłka.

Atrakcją dla dzieci były ptasie puzzle i gra Ptasi Piotruś. Chętnie wzięły udział w konkursie polegającym na odgadywaniu gatunku sowy po słyszanym głosie. Nagrodą były przypinki z sowami.

Noc Sów jest inicjatywą Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Spotkania prowadzą wolontariusze i edukatorzy w całej Polsce. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże; podczas spotkań prezentowane są poszczególne gatunki, życie sów i ich problemy, jest wypatrywanie i nasłuchiwanie. W zeszłym roku zorganizowałam jedno spotkanie, w tym roku dwa, a w przyszłym roku pewnie będą trzy. Jeszcze w niedzielę rano (po piątkowym i sobotnim spotkaniu) odebrałam maile z zapytaniem czy są wolne miejsca. Udział w Nocy Sów jest bezpłatny, a do inicjatywy Ptaków Polskich włączyło się wielu leśników.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij