home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2015-06-13

Moja rzeka

Będąc ostatnio w Ojcowskim Parku Narodowym otrzymałam niezwykle ciekawe materiały edukacyjne: Brzeg Twojej rzeki i Dolina Twojej rzeki. Ponieważ na terenie ośrodka w którym pracuję płynie rzeka, ucieszyłam się z tych materiałów jak dziecko.Oba pakiety są polską wersją brytyjskiego wydawnictwa „THE RIVER BANK PACK” opracowanego przez organizację WATCH. Projekt brytyjski obejmuje 3 części. Wersja polska pierwszej z nich ukazała się w 1995 roku. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie wznowiona. Póki co mam część 2 i 3.

Aby zobrazować, jak wartościowe materiały otrzymałam zaprezentuję jeden z nich Brzeg Twojej rzeki (część 2). Na drugiej stronie teczki, w której zgromadzone są wszystkie elementy pakietu opisano ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NAD RZEKĄ. W teczce znajdują się:

Ø   Książka z wiadomościami teoretycznymi;

Ø   Zeszyt ćwiczeń;

Ø   INFORMACJE DLA OPIEKUNÓW GRUP;

Ø   Plakat;

Ø   TARCZA DO OKREŚLANIA PRZYDATNOŚCI BRZEGU DLA FLORY I FAUNY ORAZ MIERNIK NACHYLENIA BRZEGU (do samodzielnego złożenia);

Ø   Te rośliny i zwierzęta możesz spotkać wędrując nad rzeką (naklejki);

Ø   Arkusz Wyników Badań „Brzeg Twojej rzeki”;

Ø   INTRUZI NA BRZEGU – ZESTAWIENIE WYNIKÓW.

 

Zachwyciłam się TARCZĄ DO OKREŚLANIA PRZYDATNOŚCI BRZEGU DLA FLORY I FAUNY ORAZ MIERNIKIEM NACHYLENIA BRZEGU. Miałam okazję obserwować jej prezentację przez Edukatorkę z Parku. Przed złożeniem wygląda tak:


Każde z kółek określa jedną cechę brzegu rzeki i podzielone jest na cztery części odpowiadające czterem możliwościom wyboru. Na każdym kółku należy wybrać tę część, która najlepiej odpowiada badanemu brzegowi. Następnie kręcąc kółkami należy je ustawić w jednym rzędzie. Znajdujące się na wybranych ćwiartkach kreski należy wyrównać z czarną strzałką na największym kółku. Na koniec należy odwrócić tarczę, dodać do siebie liczby odczytane w okienku na jej spodzie. Obok znajduje się opis: „Jaka jest wartość brzegu Twojej rzeki dla flory i fauny? 5: zła, 6-10: słaba, 11-15: dobra, 16-20: doskonała”.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (4)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (4)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij