home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2012-06-09

Poznałam nowe słowo - FACYLITATOR

Studiując dzisiaj podręcznik o edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju [Jutvik G., Liepina I. (red.). EDUKACJA KU ZMIANIE: PODRĘCZNIK EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU] stwierdziłam, że jestem facylitatorem. Otóż facylitator to, zgodnie ze społeczną teorią konstruktywizmu, nauczyciel przewodnik.

Facylitator wyróżnia się spośród innych nauczycieli tym, że nie ogranicza się do podawania informacji, tylko ułatwia i pomaga w zdobywaniu wiedzy. Przekładając to naszą leśną rzeczywistość, różnie można podejść do tematu „Rozpoznawanie drzew”, ponieważ jest wiele sposobów uczenia się i nauczania. Na przykład można zrobić wykład, nawet połączony z prezentacją multimedialną, pokazując kolejne gatunki i omawiając szczegóły ułatwiające rozpoznanie. Wówczas nauczyciel przez większość czasu mówi sam – lekcja opiera się na monologu. Natomiast facylitator poprzez przygotowanie materiałów do zajęć (klucze, przewodniki, teksty przewodnie) wspiera uczniów stojąc z tyłu. Zadaje pytania, pozostaje z nimi w ciągłym dialogu, daje wskazówki. Uczniowie są aktywni, samodzielnie zdobywają wiedzę.

Konstruktywizm jest bliską mi teorią edukacyjną; jej autorzy uważają, że dzieci aktywnie budują swoją wiedzę, a proces zachodzi w oparciu o kontekst społeczny. Proces uczenia się zachodzi w obszarze, który jest różnicą pomiędzy tym co dziecko może zrobić samo, a tym , co jest w stanie zrobić z pomocą dorosłych. W praktyce wygląda to tak, że nauczyciel buduje i rozwija wiedzę uczniów małymi krokami - bazuje na obecnych doświadczeniach, wyznaczając zadania o umiarkowanym stopniu trudności.

Wracając do mojej dzisiejszej lektury, polecam ją wszystkim edukatorom (www.balticuniv.uu.se). Uświadomiła mi jedną bardzo ważną rzecz. Otóż, uczniowie bombardowani są coraz to nowym informacjami. Nie są w stanie ich wszystkich przyjąć. Dlatego, jeżeli nauczyciel chce, aby coś zapamiętali, powinien poświęcić czas na przemyślenie i utrwalenie. To pozwoli przekształcić informację w wiedzę. I tak, zastanawiając się nad tym stwierdziłam, że komunikując uczniom – „Lasów w Polsce przybywa” byłam mało skuteczna. Podawałam tylko informację. Od poniedziałku, będę np. prowadziła z uczniami na ten temat rozmowę, pozwolę na ich swobodne wypowiedzi, zachęcę do wykonania rysunku, ułożenia rymowanki … Właśnie pisząc to przyszedł mi do głowy pomysł. Można np. zachęcić uczniów do ułożenia z patyczków konturu Polski i zapełnienie 1/3 powierzchni szyszkami. Ale będą miały zabawę! A informacja przekształci się w wiedzę.

Hanka
edukator@erys.pl

Komentarze (3)

pani_rysiowa 19.06.2012 12:53:56
Szkoda, że w szkołach nie ma więcej facylitatorów, tylko mało kreatywni nauczyciele. Jaka jest etymologia tego słowa? Pochodzi od angielskiego \"facility\", co znaczy: możliwość, warunki, udogodninia? W takim razie słowo \"edukator\" odchodzi do lamusa? ;)

~Mela93 30.12.2015 22:11:07
Witam :) chciałam spytać czy wie Pani może gdzie mogłabym dostać ten podręcznik, o którym Pani pisze? Przydałby mi się :) Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

~Artur 22.09.2017 23:14:46
Etymologia słowa facylitator jest łącińska. W języku francuskim, \'facile\' to łątwy. Facylitator to więc \"ułatwiacz\". Czego? Na przykład procesu uczenia się. Albo rozmowy, spotkania, warsztatu, wszędzie tam, gdzie ma miejsce różnorodność poglądów, które trzeba scalić w większą wspólną całość.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (6)
grudzień (5)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij