home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-12-19

Poniosłam porażkę

Od piątego grudnia bujam się z doświadczeniem i mi nie wychodzi. Zakładałam trzy razy, poprawiałam, ulepszałam … i nic. Porażka! A pomysł na doświadczenie zaczerpnęłam z książki dla uczniów ze szkoły podstawowej!

Tak najogólniej ujmując chciałam pokazać, że kiełkujące nasiona wydzielają ciepło, co miało być widoczne na termometrze – miał wskazywać temperaturę wyższą niż w próbie kontrolnej (nasiona suche).

Przy próbie pierwszej, myśląc że efekt uzyskam bez większych ceregieli, wsypałam nasiona fasoli do dwóch menzurek – w jednej były nasiona suche, w drugiej warstwa mniej więcej dwucentymetrowa leżała na mokrej wacie. Nasiona, które już napęczniały ususzyłam. Moja wina; wyciągnęłam wnioski i doświadczenie powtórzyłam robiąc nad menzurkami przykrycie z tektury - „daszki”. Odczekałam tydzień i nic, nasiona kiełkują, a temperatura stoi w miejscu. Gdy tak dumałam nad menzurkami, koleżanka nasunęła mi nowe spojrzenie. Stwierdziła, że przykrycie menzurek nie jest szczelne i być może ciepło ucieka. Poza tym zwróciła uwagę na to, że być może tego ciepła nie jest dużo i umyka przez ścianki naczynia. Założyłam więc trzecie doświadczenie. Nasiona były w kubeczkach jednorazowych, które umieściłam w moich rękawiczkach. Temperatura stoi w miejscu, a nasiona zaczynają pleśnieć. W międzyczasie koleżanka zasugerowała, że może różnice temperatur są tak znikome, że termometr ich nie wskazuje. Niewiele myśląc pojechałam do apteki i kupiłam dwa termometry lekarskie. Zapłaciłam trzydzieści złotych i okazało się, że są tak wyskalowane, że nie obejmują temperatury pokojowej. Porażka – nie wolno wyłączać myślenia.

Poddaję się, już więcej nie będę się tym zajmowała. Aby jednak moje próby nie były stracone, wyciągnęłam wniosek - przed każdą publikacją, szczególnie dla dzieci, należy wykonać doświadczenie i sprawdzić, czy to co teoretycznie powinno wyjść, da się osiągnąć w warunkach domowych. Może ktoś wie, dlaczego mi nie wyszło? 

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij