home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-11-29

Święto drzewa

Przymus siedzenia w domu z powodu choroby ma tę zaletę, że wreszcie można spokojnie poczytać. Sięgnęłam do materiałów, które przywiozłam z VI Kongresu Obywatelskiego (Warszawa, 5 listopada 2011 r.). Przeanalizowałam między innymi broszurę Klubu Gaja Święto drzewa 2011. Program jest prowadzony już od ośmiu lat. Jego uczestnicy są zachęcani do ochrony i sadzenia drzew. Wyniki programu są imponujące – w 2010 roku wzięło w nim udział ponad 43 tysiące uczestników, posadzono ponad 43 tysiące drzew, zebrano 265 ton makulatury. I gdy tak sobie myślałam, że realizowany jest niezwykle interesujący program, a ja w nim nie biorę udziału, zatelefonowała do mnie nauczycielka z miejscowej szkoły i zaprosiła do udziału w nowej edycji Święta drzewa. Zbieg okoliczności niesamowity. I tak prawdę pisząc, gdyby ktoś mi o takiej sytuacji opowiedział, to bym pewnie nie uwierzyła. A mnie to spotkało! Oczywiście z dużym entuzjazmem się zgodziłam; z tego wszystkiego zapomniałam zapytać o zgodę mojego szefa. Później Mu o tym opowiedziałam i się zgodził. Przy okazji poinformowałam nauczycielkę, że założyciel i prezes Klubu Gaja, Pan Jacek Bożek, będzie wygłaszał referat w naszej miejscowości 6. grudnia o godzinie 15.30.

Idea Święta drzewa jest następująca – drzewa mogą powstrzymać zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, które są niszczycielskie dla cywilizacji (m.in. powodzie, wichury, klęski suszy). Dlatego należy sadzić drzewa o dbać o te już rosnące.

Program powstał z myślą o placówkach edukacyjnych. W miarę upływu lat spotkał się z zainteresowaniem samorządów, instytucji państwowych, przedsiębiorstw, organizacji społecznych i zawodowych. A więc program przynosi korzyści nie tylko środowisku przyrodniczemu, lecz także lokalnym społecznościom.

Święto drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew. To wiele różnorodnych działań: zbiórka makulatury, zakładane są i upiększane zieleńce, skwery, parki i ogrody, sadzone są drzewa w intencji pokoju, odszukiwane są stare drzewa, oznaczane są drzewa pomnikowe, w ramach konkursu Drzewo roku szukane są drzewa niezwykłe, zbierana jest makulatura… organizowane są konkursy, przedstawienia i happeningi. Prowadzone są także lekcje tematyczne i zajęcia w terenie - to będzie właśnie moje zadanie.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij