home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-07-22

Las-człowiek…człowiek-las

Ostatnio duże wrażenie wywarła na mnie lektura książki wydanej przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych „Las-człowiek…człowiek-las”. Autorami są P. Teresa Podgórska i P. Zbigniew Sierota. P. Teresa Podgórka - „Ekonomistka z przypadku i pedagog z wyboru. Specjalizuje się w dialogu „nauczyciel-uczeń”, w zakresie wyborów edukacyjno-zawodowych, propagując zasadę – „Żyj z pasją”…” P. Zbigniew Sierota – „Leśnik, naukowiec, specjalista w dziedzinie ochrony lasu. Jego hobby to muzyka i makrofotografowanie. No i oczywiście grzyby, które zna na pamięć i zbiera wzrokiem… Często zadaje pytanie „Dlaczego?”, przez co zmusza do myślenia także siebie, aby „wiedzieć, rozumieć i pamiętać””.

Książka, napisana w formie dialogu autorów, składa się z siedmiu rozdziałów: 1. Jak przygotować się na wycieczkę do lasu?; 2. Kiedy drzewa tworzą las?; 3. Dlaczego lasy są tak różnorodne?; 4. Po co potrzebne są lasy?; 5. Dlaczego zamierają lasy, czy las choruje?; 6. Kto dba o nasze lasy?; 7. Jak zachować lasy dla przyszłych pokoleń?  Autorzy spotkali się kilka razy w roku, w różnych miejscach i … powstała książka.

Rozmowa autorów pomaga zobaczyć las na nowo. Obcującym na co dzień pomaga ujrzeć wiele rzeczy, na które – zdarza się, nie zwracają uwagi; laikom pomaga zwrócić uwagę, jak skomplikowanym organizmem jest las. Lektura książki uzmysławia, jak ogromną wiedzę należy posiąść, żeby zrozumieć i w pełni docenić znaczenie lasu. Czytelnicy mogą uświadomić sobie ogrom wiedzy leśników, która pozwala lasom rosnąć dla naszego dobra i naszej przyjemności.

Polecam, niezwykła lektura. Książka może stać się inspiracją i zachęta do dalszego zgłębiania wiedzy o lesie. Dla mnie – edukatora jest wskazówką jak mówić o lesie uczestnikom zajęć.

I jeszcze jeden walor książki, autorzy mówią do czytelnika prostym, zrozumiałym językiem – „ludzkim”. Wszyscy leśnicy – edukatorzy wiedzą, jak trudno jest omijać terminy, które są zrozumiałe tylko dla tej grupy zawodowej. Jednak … nie zawsze jest to możliwe. Dlatego na końcu znajduje się Słowniczek.

Hanka

edukator@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij