home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-05-30

Oj, ciężki to był miesiąc

Wiele się w maju działo. Przede wszystkim dużo grup uczestniczyło w lekcjach w lesie lub w parku. Zdarzało się, że zajęcia następowały bezpośrednio po sobie. Musiałam więc rano przygotować dwa plecaki – jeden z materiałami na zajęcia z przedszkolakami, a drugi na zajęcia np. z licealistami.

Poza tym wspólnie ze współpracownikami prowadziłam zajęcia z uczniami, którzy przyjechali na zajęcia z ekologii (4 grupy po trzy dni). No i świętowanie Międzynarodowego Roku Lasów – najpierw impreza na Polach Mokotowskich w Warszawie, a później w Łodzi pod Manufakturą.

Cieszy mnie to, że przełamałam opór do zajęć, których nie miałam odwagi się podjąć Bezkręgowce wodne. Trochę poczytałam i jakoś poszło, co prezentują zamieszczone zdjęcia. Nie zaliczam tych zajęć do ulubionych, jednak gdy zajdzie taka potrzeba będę mogła zastąpić Koleżankę. Dzięki tym zajęciom poznałam dużo ciekawych organizmów i na nowo zainteresowałam się stawem, który mam w ogrodzie. Do tej pory coś tam pływało, pluskało, kumkało… i w zasadzie nie interesowałam się tym. A teraz staram się te organizmy zaobserwować i nazwać. Mam między innymi kumaka nizinnego, pływaka żółtobrzeżka i nie wiem skąd – ale pojawiły się ryby. Najbardziej zdziwiłam się, gdy odkryłam pluskolce. Są to owady, które wiszą brzuchem do góry tuż pod powierzchnią wody. Zaniepokojone śmiesznie odpływają – uderzają długimi, owłosionymi tylnymi odnóżami. Podobno mogą opuszczać wodę i wędrują na duże nawet odległości. Polują w ten sposób, że zdobycz nakłuwają kłujką, obezwładniają jadem i wysysają. Ukłucie jest podobno bolesne także dla człowieka. Ciekawe pluskwiaki.

Do sukcesów tego miesiąca zaliczam również fakt, że na jesień zapowiedziało się kilka grup nauczycieli na szkolenia.

Hanka

edukator@erys.pl


Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij