home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-04-18

Lupuj Kasia, lupuj ...

W tym roku sezon edukacyjny rozpoczął się wcześniej niż zwykle. Zazwyczaj przedszkola i szkoły umawiały się na zajęcie po pierwszym weekendzie majowym. Natomiast w tym roku od połowy kwietnia mamy regularne zapisy. Bardzo to sobie chwalę, ponieważ fragment lasu do którego chodzę najczęściej na zajęcia jest w drugiej połowie kwietnia wyjątkowo urokliwy - dno lasu porastają łany zawilców. Robi to na dzieciach, młodzieży i ich opiekunach niesamowite wrażenie.

Zawilce kwitną tak wcześnie, ponieważ do dna lasu dochodzą promienie słońca. Później, gdy rozwiną się liście drzew, rośliny zamierają – w lesie jest cień. W ściółce leśnej leżą miliony drobnych nasionek – czekają na koleją wiosnę i krótki czas, w którym muszą wyrosnąć, zakwitnąć i wydać nasiona.

Dzisiaj do tego pięknego fragmentu lasu zaprowadziłam grupę pięcio-sześciolatków. Zadaniem dzieci było zaobserwowanie różnych obiektów przyrodniczych – mrówkę, grzyba, wiewiórkę, motyla… Dzieci pracowały rewelacyjnie, były wyjątkowo spostrzegawcze. Nie zawsze tak jest. W przypadku tych dzieci, duża w tym zasługa „cioć”. Okazało się, że często jeżdżą na takie zajęcia edukacyjne.

Dzieci pracowały parami. Jedno trzymało podkładkę z Kartą obserwatora i ołówek, natomiast drugie – lupę. Co jakiś czas się wymieniały. Ponieważ lupa była dla nich bardziej atrakcyjna niż Karta pracy, zdarzały się sytuacje, że jedno dziecko popędzało drugie, aby zamiana nastąpiła szybciej. Właśnie w takiej sytuacji zaobserwowałam jedną z par. Dziewczynka oglądała kowale bezskrzydłe, a kolega ją popędzał – „Lupuj Kasia, lupuj…”.

Na tych zajęciach zabawnych sytuacji było więcej. W pewnej chwili podbiegły do mnie dzieci – „Ciociu, ciociu, tam leży mały jeżyk”. Zaprowadziły mnie w to miejsce, a tam leżała … „bazia”. Odkrywanie i poznawanie świata to dla takich maluchów fascynująca przygoda, a dla edukatorów fantastycznie spędzony czas. 

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij