home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-04-02

Gajowy Marucha zainteresował mnie tematem związanym z „gazami” wytwarzanymi przez krowy


25.03.2011 22:57:02

Witam, Niedawno słyszałem taką opinię, że \"gazy\" wytwarzane przez krowę są równoważne dziewięciu tysiącom kilometrów przejechanych samochodem, tzn. że w obu przypadkach jest takie same zanieczyszczenie środowiska. Ciekawe, czy to prawda? Może Edukator mógłby to sprawdzić? :) Pozdrawiam

 Temat mnie wciągnął. O motoryzacji wiem tyle, że spaliny są dla środowiska niebezpieczne, o wpływie hodowli krów na środowisko nie wiem nic, natomiast mam głęboką świadomość zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. A więc do dzieła.

Pytanie 1. Jaki jest skład „gazów” wytwarzanych przez krowy?

Dotarłam do badań naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy (http://ptz.icm.edu.pl/przeglad/pdf/PH_3_2011_Podkowka.pdf). Wśród gazów trawiennych krowy dominuje metan. Gaz ten jest drugim (po dwutlenku węgla) podstawowym gazem cieplarnianym. Ilość wydalanego metanu zależy od wielu czynników. Do potrzeb dalszej analizy przyjęłam wartość 120 kg/rok/krowę = ok. 330 g/dzień/krowę. Jest to średnia wartość emisji metanu (tylko z przewodu pokarmowego) przez krowę w zależności od wydajności mleka.

Pytanie 2. Jaki jest skład spalin samochodowych?

Wg badań szwedzkich, w spalinach samochodowych zidentyfikowano 15 000 związków chemicznych, większość z nich jest szkodliwa (http://www.aeris.eko.org.pl/skarbnica-wiedzy/transport/dr-inz-tadeusz-kopta-ograniczenie-ruchu-samochodowego-wyzwaniem-wspolczes).

Najbardziej narażonymi na te zanieczyszczenia są sami kierowcy, gdyż stężenie skażeń wewnątrz samochodu jest większe niż na zewnątrz .

Tak zwane normy EURO (klasy emisji szkodliwych) ustalają dopuszczalne emisje spalin dla nowych samochodów (http://www.ngk.de/pl/technika-w-szczegolach/sondy-lambda/podstawowa-wiedza-o-spalinach/normy-euro/). Przepisy prawne są coraz ostrzejsze: Parlament Europejski ustanawia stale nowe wartości maksymalne dla emisji substancji szkodliwych przez samochody osobowe. Norma Euro 5 weszła w życie 1 września 2009. Jednocześnie UE przygotowuje przemysł samochodowy na normę Euro 6 (od 2014).

Dopuszczalna wartość emisji węglowodorów (w tym metanu) dla nowych pojazdów z silnikiem benzynowym wynosi 0,10 g/km.

Reasumując:

W ciągu jednego dnia jedna krowa emituje do atmosfery ok. 330 g metanu.

Aby taka ilość węglowodorów (dla uproszczenia przyjęłam metanu) dostała się ze spalinami do atmosfery, samochód musiałby przejechać 3 300 kilometrów.

Oczywiście jest to wynik dla przyjętych założeń. Wiadomo przecież, że krowy mogą wydzielać miej lub więcej gazów trawiennych, a przyjęte normy składu spalin dotyczą nowych samochodów.

Hanka

edukator@erys.pl

 

Komentarze (2)

Gajowy.Marucha 10.04.2011 00:12:19
Dziękuję Edukatorowi za ten wpis. Wychodzi na to, że wieś z dużą liczbą krów ma bardzo zanieczyszczone powietrze... Ciekawa sprawa.

Edukator 11.04.2011 17:28:12
A ja dziękuję za ciekawy temat. Sama się wiele ciekawych rzeczy dowiedziałam. Mam wątpliwości, czy wniosek \"wieś z dużą ilością krów ma bardzo zanieczyszczone powietrze...\". Sugeruje on szkodliwy wpływ na zdrowie mieszkańców. Nie spotkałam się z badaniami typu \"Analiza zdrowia mieszkańców wsi hodujących krowy\". Natomiast wiele jest opracowań analizujących wpływ matanu na zmiany klimatyczne. Proponuję spojrzenie na to zagadnienie z innego jeszcze punktu widzenia. Krowy owszem, są źródłem ogromnych ilości metanu, jednak jest to źródło naturalne, potrzebujemy mleko, mięso, skóry. A samochód wydziela metan, którego można uniknąć. Przecież korzystanie z samochodu można zmniejszyć. Poza tym w spalinach jest nie tylko metan, także 15 000 innych związków, o wiele bardziej szkodliwych niż metan, autentycznych trucizn.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij