home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2019-01-10

Smutne zajęcia

To nie były łatwe spotkania z dziećmi z klasy drugiej i trzeciej. Poprosiły o zajęcia o dzikach (miałam przygotowany inny temat). Nie wiedziałam, że tak to się potoczy i nie miałam zdjęć. Jednak obiecałam, że na następne zajęcia przyniosę.

Mieliśmy 45 minut. Najpierw dałam im się wypowiedzieć; miały dużą potrzebę. I tak minęło 15 minut. Tego wątku nie rozwinę. Następnie poprosiłam o wykonanie mapy skojarzeń do słowa DZIK. I tu ciekawe doświadczenie. Poza argumentem, że to żywe organizmy, niewiele dzieci miały do powiedzenia. A więc kolejne 15 minut to była rozmowa kontrolowana – dlaczego dziki są ważne dla lasu? Rozmawialiśmy o naszych obserwacjach, których możemy zostać pozbawieni: ślady żerowania, miejsca kąpieli i wycierania o pnie, spotkania z dzikami. Dzieci nic nie wiedziały o wpływie dzików na funkcjonowanie lasu – zjadanie owadów, myszy, spulchnianie gleby. Opowiedziałam im m.in. o tym, że ograniczając liczebność owadów hamują ich masowe pojawianie się. Ma to duże znaczenie w przypadku owadów wyrządzających w lesie szkody.

Ostatnie 15 minut to była burza mózgów:

Co dzieci mogą zrobić tu i teraz, aby pomóc dzikom.

No i tu był totalny odlot. Kilka przykładów:

  • urządzimy w szkole kiermasz i będziemy zbierać pieniądze na lekarstwo dla dzików;

  • zrobimy pułapki na myśliwych;

  • zrobimy tabliczki z różnymi napisami i wywiesimy w lesie; myśliwi je przeczytaja i nie będą zabijać dzików.

Uczepiłam sie tego ostatniego pomysłu. Zachęciłam dzieci do wykonania plakatów i powieszenia w szkole. Dzisiaj spotkałam dwie dziewczynki z klasy drugiej, które z entuzjazmem opowiadały, że zaczęły malować plakat i spotkają się w weekend, aby go skończyć. Mam nadzieję, że gdy przyjdę do szkoły w poniedziałek, będzie już wisiał na głównej tablicy.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
styczeń (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij