home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2018-12-22

Krótka ściąga

W wielu domach stoją już pięknie przyozdobione drzewka – CHOINKI. Jednak zanim stały się choinkami rosły w lasach, na szkółkach lub plantacjach. I wówczas były to sosny, świerki, jodły.

MODRZEW EUROPEJSKI

Modrzew nie może zostać choinką z tej prostej przyczyny, że jego igły opadają na zimę. Wówczas widać wyraźnie, że pędy są zróżnicowane na wydłużone i skrócone (widoczne jako guzki).

SOSNA ZWYCZAJNA (na zdjęciu)

Sosna nie wytrzymuje konkurencji ze świerkiem i jodłą, ponieważ ma mniej igieł. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ igły wyrastają po dwie na pędzie skróconym. Najczęściej są nieco skręcone wzdłuż osi. Są sztywne, drobno piłkowane i najdłuższe spośród omawianych gatunków.

ŚWIERK POSPOLITY

Świerk często gości w naszych domach. Igły są ostro zakończone, gałązka po dotknięciu jest najmocniej kłująca spośród omawianych gatunków. Igły są pojedyncze, na przekroju poprzecznym mają kształt romboidalny. W przypadku wątpliwości można przeturlać igłę między dwoma palcami. Wyraźnie wyczuwa się kanty.

JODŁA POSPOLITA

Jodła, podobnie jak świerk, często gości w naszych domach. Igły, podobnie jak u świerka, wyrastają pojedynczo, jednak są płaskie. Są równowąskie, a od spodu mają wyraźne dwa białe paski. Ich wierzchołek jest wycięty (V) z dwoma ząbkami. U nasady mają kolistą stopkę, płasko przylegającą do pędu.

Wymienione powyżej gatunki są gatunkami rodzimymi, tzn. powstały u nas lub przywędrowały w odległej przeszłości i zadomowiły się trwale. Są naturalnym składnikiem naszych drzewostanów. Dlatego można je zaobserwować podczas leśnych wędrówek.

Jednak na drzewka świąteczne oferowane są także gatunki obcego pochodzenia, które można zaobserwować w parkach i ogrodach. Rosną tu poza zasięgiem naturalnego występowania. Należą do nich m.in. jodła kaukaska, świerk serbski, świerk srebrny.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij