home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2018-09-23

Poroże to nie rogi

Pewnie mieszkańcom ta nazwa ulicy nie przeszkadza. A może nie wiedzą o tym, że to co samcom jeleni wyrasta na głowie to nie są rogi. A ponieważ w lasach trwa rykowisko*, jest okazja aby temat poruszyć.


Poroże i rogi wyrastają u niektórych ssaków parzystokopytnych*.

Spośród dziko żyjących w Polsce ssaków, poroże wyrasta u zwierząt jeleniowatych:

łosia, sarny, jelenia i daniela.

Spośród dziko żyjących w Polsce ssaków, rogi wyrastają u zwierząt krętorogich:

żubra, kozicy i muflona.

Poroża są tworem kostnym. Wyrastają u samców; u poszczególnych gatunków mają rozmaite kształty. Są rozgałęzione – od tyk odchodzą odnogi. Zazwyczaj liczba odnóg zwiększa się z wiekiem, a w okresie starości zwierzęcia ulega redukcji. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie odrasta. Odrastające poroże jest pokryte silnie unaczynioną, owłosioną, delikatną skórą – scypułem. Gdy jest całkowicie ukształtowane, scypuł zamiera. Zwierzę zdziera go, trąc porożem o drzewa, krzewy, ziemię. Początkowo biała kość barwi się na brązowo, głównie w wyniku działania garbników zawartych w sokach roślin uszkadzanych podczas wycierania poroża.

Poroże stanowi oręż niezbędny samcowi do obrony i walki o samice podczas godów.

Rogi są zbudowane z keratyny. W zależności od gatunku mogą zdobić tylko samce lub osobniki obu płci. Rogi nigdy nie są rozgałęzione ani zrzucane. Stale przyrastają u podstawy i są w środku puste. Mogą przybierać różnorodne kształty.

Rogi służą do walki ze współtowarzyszami. Nie dochodzi jednak do poważniejszych zranień. Przed naturalnymi wrogami zwierzęta nie bronią się rogami, tylko ratują ucieczką.

 

* Rykowisko to okres godów jeleni. W tym czasie podniecone samce odzywają się potężnym rykiem, wydawanym z różną siłą i w rozmaitej tonacji. W Polsce rykowisko trwa mniej więcej od połowy września do połowy października.

 

* Ssaki parzystokopytne mają nogi o dwóch palcach (trzecim i czwartym) większych od pozostałych i zakończonych kopytami.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij