home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2018-06-06

Model lasu

To jest wspólne dzieło kilku klas 1-3 szkoły podstawowej. Jego wykonanie było poprzedzone wieloma wycieczkami do lasu. Analizowaliśmy strukturę lasu, poznawaliśmy rośliny zielne i drzewiaste, dzieliliśmy się wiedzą na temat leśnych organizmów.

Dzieci pracowały z dużym entuzjazmem. Najpierw uczniowie klasy drugiej wykonali warstwę gleby i ściółki leśnej. W warstwie gleby jest nora lisa. Uczniowie kolejnej klasy – trzeciej – wzięli na warsztat warstwę runa leśnego i podszytu. Następnie kolejna klasa trzecia wykonała warstwę koron drzew. Dzieło zwieńczyła klasa pierwsza wykonując z brystolu liście dębu i zwierzęta z plasteliny.

To był ważny dla mnie projekt i długo się zbierałam do jego realizacji. Oczywiście nie wszystko wyszło tak jak sobie zaplanowałam; za rok będzie sporo zmian. Generalnie chciałam, aby dzieci uświadomiły sobie, że w realu pomiędzy poszczególnymi warstwami lasu nie ma wyraźnej linii; warstwy się przenikają. Drzewo, zanim jego korona znajdzie się w warstwie koron drzew jest najpierw nasieniem w ściółce leśnej, później siewką w warstwie runa, następnie rośnie w warstwie podszytu, i gdy znajdzie się luka w okapie drzewostanu wystrzeli w górę i będzie elementem warstwy koron drzew.

Sporo czasu poświęciłam glebie. Nie rozumiem, dlaczego w podręcznikach do klasy 4. szkoły podstawowej, struktura lasu pokazywana jest od ściółki leśnej. Stąd nora z lisem. Opowiedziałam dzieciom o tym, jak ważna jest gleba i jakie żyją w niej zwierzęta.

A co zmienię w przyszłym roku?

Ø      postaram się o większe kartony; dzieci są bardzo kreatywne i kartony po papierze ksero je ograniczały;

Ø      warstwa gleby będzie głębsza i wykonamy mrowisko (część podziemną i nadziemną);

Ø      figurki zwierząt wykonamy z gipsu, będą trwalsze.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij