home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2018-05-03

Zbyt długi ten weekend

Myślę, że już złapałam oddech, czas do pracy. Wprawdzie planowałam wytrzymać do soboty, jednak nie udało się. Zbierałam dzisiaj i przygotowywałam do scanowania materiały o mrówkach dla zaprzyjaźnionego przedszkola, no i co było do przewidzenia, zainteresowała się nimi mała Lilka (4 lata). Jej uwagę przyciągnął cykl życiowy mrówki. Z pasją malowała jajka, larwy, poczwarki, imago.

Zadawała dużo pytań, ja wyjaśniałam. I co zwróciło moją uwagę? Ten cykl wcale jej nie zdziwił. To przecież takie oczywiste, najpierw są jajka, wykluwają się z nich larwy, które przeobrażają się w poczwarki, a te w mrówki. Ostatecznie narysowała swoją mrówkę. Niestety nie jest poprawna merytorycznie; do tematu pewnie kiedyś wrócimy.

Ważne, że mrówkami się zainteresowała. Ja jej nie zachęcałam. Mało tego, nie kontynuowałam tematu, ponieważ akurat w programie „Uwaga” było o leśnych przedszkolach (co mnie bardzo interesuje i specjalnie włączyłam telewizor), a gdy się skończył ze zdziwieniem stwierdziłam, że Lila zasnęła.

Ale dało mi to do myślenia. Przypomniałam sobie, jak podczas prac w szkolnym rezerwacie przyrody dzieci z klasy 2. konstruowały w hotelu dla owadów hamaki dla mrówek. Tak! Tak! Proszę się nie śmiać. Dlatego na zajęciach przyrodniczych maj poświęcimy mrówkom. Będą opowiadania, malowanki, układanki, doświadczenia. No i dzieci dowiedzą się, że mrówki nie korzystają z hamaków.  Opowiem im, jak ważne są dla lasu.

Dlaczego wcześniej nie podjęłam tematu? Otóż w okolicy szkoły nie było mrowiska. Na szczęście zostało ostatnio odkryte przez uczniów klasy 4. podczas zajęć poświęconych określeniu indeksu potencjalnej różnorodności biologicznej.

Już nie mogę doczekać się wtorku!

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij