home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2018-03-11

Zajęcia ze studentami

Wczoraj opowiadałam studentom o pomocach dydaktycznych w edukacji.

http://les.ur.krakow.pl/epl/

(Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, studia podyplomowe "Edukacja przyrodniczo-leśna", laureat konkursu "Studia z przyszłością" 2016 i 2017).

Przygotowując prezentację, a właściwie uzupełniając i wygładzając zeszłoroczną, uzmysłowiłam sobie ile fajnych rzeczy dzieje się na moich zajęciach. No i jak to zwykle u mnie bywa, bardzo szybko pojawiła się refleksja, że przecież można więcej i lepiej! Przy okazji przypomniałam sobie o pomocy, która w ostatnim czasie uległa zapomnieniu – o ssawce. Jest bardzo prosta do wykonania, tańsza od kupionej i co najważniejsze – dla uczniów bardzo ważna, ponieważ wykonana samodzielnie. Po zajęciach dzieci mogą zabrać ją do domu – ustawiona na półce lub na biurku wywołuje wspomnienia, pobudza do opowiedzenia bliskim o zajęciach … Taki przedłużony efekt edukacyjny. Koniecznie muszę wrócić do wykonywania ssawek na zajęciach przyrodniczych. Koszt to ok. 1,50; pewnie dyrekcja się zgodzi.

Opowiedziałam także studentom o moim najnowszym projekcie – LAS 3 D. Oczywiście nie jest to mój pomysł autorski, jednak cele nauczania, które będę chciała osiągnąć będą moimi celami. A wycisnę z tego projektu ile się da. Aby uzmysłowić studentom, że wykorzystywane pomoce dydaktyczne wynikają z celów nauczania, poprosiłam ich o opisanie tych celów, opierając się na taksonomii Bolesława Niemierko. Wyodrębnił on 4 kategorie: zapamiętanie wiadomości (A), zrozumienie wiadomości (B), zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych (C), zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych (D). Założenie: studenci planują wykonanie wspólnie z uczniami makiety lasu. Jakie efekty kształcenia będą mogli osiągnąć?

Do projektu będę na pewno wracała w kolejnych wpisach.

Hanka

eduktor@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (55)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (1)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij