home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-11-19

Mowa zwierząt

Jedna z nauczycielek żaliła się, że dzieci na pytanie: W jaki sposób komunikują się zwierzęta?, opowiadały tylko o machaniu przez psy ogonem. Podjęłam więc wyzwanie i przygotowałam zajęcia. Pierwsze przeprowadziłam z przedszkolakami, w zbliżającym się tygodniu będę się „bawiła” z dziećmi z klas 1-3 szkoły podstawowej.

Zaczęłam od świetlików, a skończyło polowaniem przez „wilki” na „jelenia”. Dzieci tak wyły i szczekały goniąc swoją ciocię, że nauczyciele musieli pozamykać okna w szkole. Było SUPER!

Poniżej kilka ciekawostek, tak celem inspiracji:

Owady – świetliki

Tak zwane robaczki świętojańskie potrafią wytwarzać światło. Służy to do wzajemnego rozpoznawania się i zwabiania osobników.

Owady –pszczoły

Owady te, poprzez „taniec pszczół” wydają tysiące komunikatów. Mogą na przykład alarmować – informować o zanieczyszczeniu zebranego nektaru szkodliwymi substancjami. Wówczas pszczoła – informator – wykonuje w pobliżu ula nerwowe, zygzakowate ruchy, jednocześnie potrząsając odwłokiem.

Płazy – rzekotki drzewne

Głos rzekotek można usłyszeć nawet z odległości jednego kilometra. Serenady śpiewają samce; samice podążają za tym głosem.

Gady – zaskrońce

Zaskrońce mają w okolicach kloaki gruczoły zapachowe; ich wydzielina ma istotne znaczenie w terytorializmie – informuje, że dane terytorium jest już zajęte.

Ptaki – dudki

Gdy coś zaniepokoi dudka, stroszy swój czub.

Ssaki – wilki

Wilki żyją w stadach, które ma wysoko rozwiniętą organizację. Jest ona utrzymywana dzięki wielu sposobom porozumiewania się.

Ø   wycie i skomlenie wyraża poddanie lub przyjaźń;

Ø   warczenie oznacza ostrzeżenie lub niezadowolenie;

Ø   krótkie szczekanie oznacza alarm;

Ø   długie szczekanie informuje o zbliżającym się obcym;

Ø   wilki wyją przed lub po polowaniu.

 

To tylko kilka przykładów; informacji zebrałam baaardzo dużo. Pokazując zdjęcia i opowiadając o zwyczajach zwierząt odtwarzaliśmy ich zachowanie.

Podałam także przykład pliszki siwej; ptak ma długi ogonek, którym nieustannie kiwa. Nie służy to komunikowaniu się ptaków … Kiwając nim ptaki wypłaszają owady ukrywające się wśród roślin, następnie łapią je w locie. Dzieciom bardzo spodobała się nazwa, która przylgnęła do pliszki – TRZĘSIDUPKA.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij