home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-10-07

LEŚNA PREHISTORIA

To tytuł artykułu, który mnie zachwycił (autor: Grzegorz Okołów). Ale po kolei …

Jak zawsze, kolejny numer ECH LEŚNYCH jest niezwykle interesujący. Tym razem nie miałam problemu z wyborem artykułu, o którym napiszę. Znalazłam materiał, który będę wykorzystywała podczas zajęć w lesie.

Bardzo często szukam z uczestnikami spotkań bezkręgowców. Takie poszukiwania zawsze kończą się sukcesem. Wystarczy zajrzeć pod rozkładający się pniak, odgarnąć ściółkę … Bezkręgowce są na każdym kroku. Uczniów to ekscytuje. Zaopatrzeni w pudełka z lupą, plastikowe łyżeczki, ssawki tropią i się uczą. Uwielbiam te zajęcia. Mam przygotowane materiały pomocnicze – zafoliowanie karty z przykładowymi bezkręgowcami. Teraz dojdą nowe karty – z najnowszego numeru Ech Leśnych. Mało tego, wzbogacę przekaz o nowe treści:

„Spotkanie ze zwierzętami, które znamy ze skamieniałości i pochodzących sprzed niemal 450 milionów lat? Brzmi to jak filmowy scenariusz, a jednak wystarczy pójść do lasu, pogrzebać w ściółce, podnieść kamień lub grubszy kawałek drewna. Obok mrówek i dżdżownic znajdziemy stonogi, wije, pareczniki, dwuparce… Organizmy, które przetrwały w niemal niezmienionej formie od odległych epok geologicznych. Oczywiście, na próżno wśród nich szukać ponadmetrowych olbrzymów, ale również wtedy gros bezkręgowców miało niewielkie rozmiary.”

W artykule opisano następujące gatunki:

Ø   krocionóg piaskowy (jeden z najpospolitszych krocionogów);

Ø   rosochata (jeden z przedstawicieli rodzaju rosochatka);

Ø   drewniak widełkowaty (najpospolitszy przedstawiciel wijów);

Ø   stonoga murowa (skorupiak);

Ø   prosionek szorstki (skorupiak);

Ø   dziwogłówka wiosenna (liścionóg)

 

KWARTALNIK ECHA LEŚNE dostępny jest bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych. Dostępny jest także bezpłatnie na smartfonie i tablecie.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (43)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij