home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-08-10

Nowe ECHA LEŚNE

Nowy numer ECH LEŚNYCH jak zwykle bardzo ciekawy; miałam duży kłopot z wyborem artykułu do opisania. Ostatecznie rozważałam między trzema: „Sympatyczne i zwinne” (Grzegorz Okołów), „Pragmatyczny łowca” (Adam Robiński) i „Rządzą geny” (Eugeniusz Pudlis). Zdecydowałam się na artykuł o naszych jaszczurkach, ponieważ są tu istotne informacje dla nauczycieli i edukatorów.

„ … Do niedawna można było napisać, że w naszym kraju żyją cztery gatunki tych zwierząt. Teraz trochę się to skomplikowało. Jeden gatunek definitywnie zanikł, ale jego miejsce zajął świeży imigrant. Mało tego, pojawił się jeszcze jeden…”

W Polsce żyły cztery gatunki jaszczurek:

·      jaszczurka zwinka – najpospolitsza i najbardziej znana;

·      jaszczurka żyworodna – „… Podczas wykluwania młode przebijają otaczające je skórzaste osłonki i wraz z nimi wydalane są na zewnątrz, co może przypominać poród.”

·      jaszczurka zielona – masywna, silna i zwinna;

·      padalec – typowo leśna jaszczurka beznoga.

Jaszczurka zielona obserwowana była w okolicach Ustronia; obecnie najbliższe jej stanowiska znajdują się na Podolu, Morawach i w Brandenburgii. Natomiast w Polsce pojawiła się jaszczurka murowa (jej stanowisko odkryto w kamieniołomach na Dolnym Śląsku) i padalec kolchidzki (trudny do odróżnienia od naszego padalca).

Reasumując, obecnie w Polsce żyje pięć gatunków jaszczurek: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, jaszczurka murowa i padalec kolchidzki.

ECHA LEŚNE dostępne są bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz w schroniskach młodzieżowych. Dostępny jest także na smartfonie i tablecie.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (33)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij