home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-07-16

Kwietna łąka

W zaprzyjaźnionym ośrodku edukacyjnym urodził się pomysł założenia kwietnej łąki. W wytypowanym miejscu dominuje obecnie trawa. Zaczęłam szperać w literaturze i stwierdziłam, że miejsce nie jest optymalne. Jest tam wysoki poziom wód gruntowych, co nie sprzyja różnorodności kwitnących roślin. Z łąkami jest tak, że im są bardziej suche, z mniejszą zawartością składników pokarmowych, tym są cenniejsze i charakteryzują się większą ilością kwitnących roślin.

Okazuje się, że przekształcenie trawnika w kwietną łąkę nie jest zbyt skomplikowane, przynajmniej teoretycznie. Taki proces trwa 2-3 lata. Przede wszystkim należy zrezygnować z nawozów i herbicydów. Ważnym zabiegiem, który należy przeprowadzić wiosną pierwszego roku jest przewietrzenie gleby. Rośliny należy skosić trzy razy – wiosną, latem i późną jesienią; wskazane jest wykarczowanie ostów. Wiosną drugiego roku ponownie trzeba przewietrzyć glebę. Następnie należy wykonać małe otwory, w które trzeba wsypać mieszankę nasion łąkowych (m.in. pępawy dwuletniej, złocienia właściwego, komonicy zwyczajnej, szelężnika włochatego, pasternaku). Część nasion warto dosiać późną jesienią, ponieważ niektóre gatunki potrzebują mrozu do zyskania zdolności kiełkowania. Rośliny należy skosić dwa razy – w czerwcu i w październiku.

Niektóre rosnące na łąkach rośliny mają właściwości lecznicze, np. rumianek pospolity, mięta polna. Są one zbierane i wykorzystywane do produkcji leków i kosmetyków. Kwietna łąka wygląda cudownie, jednak z punktu widzenia rolniczego użytkowania jest mniej wartościowa, ponieważ daje mniej użytkowej masy zielonej.

Łąki mają ogromne znaczenie dla człowieka. Trawy i inne rośliny zielne są pokarmem dla zwierząt gospodarskich. Na łąkach wypasane jest bydło domowe, owce oraz kozy. Te które nie są wykorzystywane jako pastwiska, dostarczają siano (skoszona i wysuszona trawa), którą karmione są zwierzęta zimą.

Dlaczego pastwiska i kwietne łąki tak bardzo się różnią?

Decydujący wpływ na stan roślinności pastwisk i dzikich łąk ma stosowanie nawozów mineralnych i regularne koszenie lub wypasanie bydła. Przetrwać mogą te gatunki, których strefy wzrostu położone są tuż nad ziemią lub bezpośrednio pod nią. Koszenie sprzyja głównie rozwojowi traw, co ma wpływ na powstawanie pastwisk.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (23)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij