home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-03-20

Przygotowania do NOCY SÓW czas zacząć

Stowarzyszenie Ptaki Polskie już po raz szósty organizuje Noc Sów. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym ptakom; odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 roku.

Zgłosiłam się jako wolontariusz – wezmę udział w dwóch nocnych wydarzeniach. Przygotowania rozpoczęłam od zapoznania się z broszurą NOC SÓW, którą w formie elektronicznej otrzymałam od koordynatorki ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Zachęcam do lektury; czyta się ją z zapartym tchem.

Broszura NOC SÓW składa się z następujących rozdziałów:

Na początku była sowa

„… Są na ziemi od ok. 60 milionów lat! Przez cały ten czas doskonaliły zmysły, ostrzyły dzioby i pazury oraz poprawiały pióra, aby zapewnić sobie jeszcze doskonalszy kamuflaż. …”

Czy te oczy mogą kłamać?

„… Oczy sów, nocnych łowców, mają dwa podstawowe zadania: odróżniać chociażby najmniejszy ruch z możliwie największej odległości oraz widzieć w bardzo ograniczonym świetle nocy. W warunkach tzw. absolutnej ciemności nawet sowa niczego nie zobaczy. …”

Suknia i uszy

„… Słynne sowie uszy, które zdobią głowy wielu z nich, są malowniczymi kępkami piór, które jednak ze słuchem nie mają nic wspólnego. Niektórzy badacze dopatrują się w nich narzędzi ułatwiających kamuflaż – bo jeszcze lepiej wpisują się w gęstwinę gałęzi, na której przysiadła sowa. Inni uważają, że służą one identyfikacji własnego gatunku, co miałoby być szczególnie przydatne w ciemnościach, gdzie widać tylko kontury. Wreszcie, według najnowszych teorii, słynne sowie uszy służą przede wszystkim ekspresji nastrojów i emocji. …”

Sowa

„… Sowy, poza okresem karmienia młodych, spędzają stosunkowo mało czasu na polowaniu. Głównie dlatego, że są w tym bardzo skuteczne. Doskonały słuch i wzrok oraz w większości bezszelestny lot, to ich główne atuty. Do tego przeważnie operują po zmroku i w nocy, gdy aktywne są drobne gryzonie, które stanowią ich bazę pokarmową, a większość konkurentów śpi. …”

Dziewczyny górą, czyli prywatne życie sów

… U sów, podobnie jak u typowych ptaków drapieżnych, samice są większe od samców. W niektórych przypadkach nawet o 40%! Wbrew pozorom, sowy nie są tutaj wyjątkiem od reguły. Przeciwnie: statystycznie rzecz biorąc, większe samice w świecie zwierząt są w zdecydowanej przewadze. …”

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (19)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij