home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2017-03-11

Las po ulewie

Nie jest łatwo zorganizować wyprawę do lasu w trakcie lub po ulewie. Uczniowie najczęściej nie mają odpowiedniego obuwia. Przedszkolaki i uczniowie z klas 1-3 zazwyczaj mają kalosze, natomiast u młodzieży jest z tym już trudniej. A jest taka fantastyczna oferta na rynku, także kaloszy ocieplanych.

Wracając do tematu, podczas obfitych opadów deszczu można zaobserwować wpływ roślinności na gleby. W lesie krople deszczu zatrzymują się w koronach drzew, w szczelinach kory, na krzewach i roślinach runa. Gdy już woda dotrze do dna lasu, zatrzymuje się w ściółce, próchnicy, tylko niewielka ilość przenika głębiej. I na tym polega cudowna rola lasu w kumulowaniu wody. Później jest powoli wyparowywana, co ma wpływ na specyficzny mikroklimat lasu.

Zupełnie inaczej to wygląda na drogach leśnych; na glebach pozbawionych roślin i ściółki tworzą się kałuże. Jest to szczególnie nasilone wczesną wiosną, gdy zamarznięta gleba uniemożliwia wsiąkanie wody. Można także zaobserwować erozję – tworzą się kanały, którymi spływa woda, unosząc cząstki gleby. Jest to proces naturalny, jednak jego tempo i nasilenie zależą w dużym stopniu od działalności człowieka. Jest to szczególnie groźne na nierównym terenie o ubogiej szacie roślinnej. Tam korzenie nie umacniają gleby; w wyniku erozji część substancji mineralnych i materii organicznej zostaje z gleby bezpowrotnie usunięta. Zostaje obniżona jej wartość użytkową, co jest rekompensowane intensywnym nawożeniem.

Temat jest niezwykle interesujący i łatwy do zaobserwowania podczas wypraw do lasu. Nawet na terenie nizinnym są nierówności terenu, umożliwiające zaobserwowanie erozji wodnej. Na zdjęciu uczniowie obserwujący wodę spływającą z leśnej drogi do rowu melioracyjnego.

Hanka

edukator@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2018 (19)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij