home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-12-10

Choinki nie rosną w lesie

Ten temat wypływa każdego roku: CHOINKA!

I już wydawało mi się, że mam scenariusz doskonały. No bo ileż można udoskonalać! Zebrałam gałązki, szyszki … przygotowałam materiały pomocnicze … No i los ze mnie zadrwił. Dopadła mnie infekcja. Suchość w gardle i kaszel. Każda wypowiedź kończyła się kaszlem. Masakra!!!

W drodze do szkoły wstąpiłam do apteki. Witaminy, tabletki do ssania i syrop uratowały sytuację. Podczas zajęć mogłam sobie pozwolić na wstęp. I, jak się okazało, to wystarczyło. Zajęcia zaliczam do wyjątkowo udanych. Do tej pory nigdy dzieciaki nie pracowały z takim zaangażowaniem. A jakie cudne książeczki powstały!

Wcześniej przygotowałam kartkę A4, która po złożeniu tworzyła okładki (pierwszą, drugą, trzecią i czwartą stronę). Odpowiednio wydrukowałam tytuł, tak że po złożeniu na pierwszej stronie był tekst: CHOINKI NIE ROSNĄ W LESIE. Kolejno złożone strony A4 tworzyły wnętrze książeczki. Dzieci albo korzystały ze zszywacza, albo z dziurkacza i wstążki. Po moim krótkim wstępie pracowały samodzielnie.

Jakie przygotowałam pomoce?

  1. Źródłem wiedzy było pięć kart (14 cm x 14 cm) z nazwami drzew iglastych i położonymi na nich gałązkami – sosna, świerk, jodła, modrzew, cis.

  2. Kolejną pomocą była prezentacja szyszek – karta A4 z przyklejonymi i podpisanymi szyszakami, łuskami w przypadku jodły i zdjęciem nasiona cisa w osnówce.

  3. Całość dopełniał zbiór gałązek tych pięciu gatunków (w dużej torbie).

Podczas pracy uczniowie korzystali z kart z nazwami drzew iglastych i mogli przyjrzeć się gałązkom. Jednak jeżeli chcieli je przykleić w swoich książeczkach, musieli je wyszukać w zbiorze , dołączonym w dodatkowej torbie. Dzieci z chęcią w nim szperały i oglądały pędy. Aby w książeczce narysować szyszki, wzorem były szyszki zaprezentowane w kolekcji na karcie A4.

Dzieci doskonale sobie radziły. Powstały cudne prace. Wiele osób deklarowało, że praca będzie kontynuowana w domu.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij