home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-11-27

Prawie finał

Został do wydania ostatni zeszyt serii adresowanej do młodzieży POZNAĆ I ZROZUMIEĆ LAS, poświęcony Naturze 2000. Seria jest wydawana na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przez Centrum Informacyjne LP. W każdym zeszycie podano literaturę, adres wartościowych stron internetowych oraz odpowiedzi i porady. W każdym rozdziale znajduje się zadanie – przykład z zeszytu Różnorodność biologiczna:

Zadanie

Ustal, jakie gatunki sosen występują w Polsce i w których regionach kraju rosną.

Odpowiedzi i porady

W Polsce występują gatunki sosen:

- sosna zwyczajna – najpospolitsza z krajowych sosen, rośnie w całym kraju;

- sosna limba – gatunek chroniony, rośnie tylko w Tatrach Wysokich;

- sosna górska (kosodrzewina) – występuje w Karpatach (na wysokości 1500-1800 m n.p.m.), Karkonoszach (na wysokości 1250-1500 m n.p.m.).

Do tej pory ukazało się 7 tytułów:

1. Na początek ekologia

„… Leśnicy mają szeroką wiedzę z różnych dziedzin nauki, m.in. z ekologii. Zanim podejmą pracę w swoim zawodzie, muszą ukończyć specjalistyczne studia, a następnie przez całe życie doskonalić swe umiejętności. Dzięki temu potrafią dbać o przyrodę jak nikt inny, troszcząc się o stan zdrowotny naszych lasów i powiększając leśne zasoby…” (Hanna Będkowska)

2. Funkcje lasu

„… Dlatego niezmiernie ważne jest, by człowiek w sposób odpowiedzialny korzystał z jego zasobów. Wielka w tym rola leśników, którzy gospodarując lasem w imieniu społeczeństwa, godzą potrzeby przyrody i człowieka…” (Anna Pikus, Hanna Będkowska)

3. Ludzie i las

„… Postaram się wykorzystać moje wieloletnie doświadczenie leśnika i przyrodnika i zostanę Waszym przewodnikiem na ścieżce rozważań o współistnieniu lasu i ludzi…” (Jarosław Szałata)

4. Lasów przybywa

„… Informacje medialne o zmniejszaniu się powierzchni leśnej na świecie są prawdziwe, ale nie w odniesieniu do Europy, a przede wszystkim do Polski…” (Magdalena Frączek)

5. Różnorodność biologiczna

„… A jest czymś znacznie bogatszym (przyp. autora - różnorodność biologiczna), bardziej złożonym niż proste „bogactwo życia” (bez względu na to, jak się je rozumie). To różnorodność form życia na wszystkich poziomach jego organizacji: … genetycznym … gatunkowym … ekosystemowym … krajobrazowym…” (opracowano w CILP)

6. O ścinaniu drzew

„… Ścinka drzew w lasach, jeśli jest działaniem planowym, przynosi pozytywne rezultaty dla trwałości całego drzewostanu, daje też pożytek w postaci drewna – najbardziej ekologicznego i w pełni odnawialnego surowca na świecie…” (Edward Marszałek)

7. Lasy i zmiany klimatu

„… Czy polscy leśnicy mają wpływ na globalny obieg węgla w przyrodzie? Tak! Nasze lasy stanowią tylko 0,002% lasów na Ziemi, są jednak fragmentem środowiska przyrodniczego całej planety…” (Hanna Będkowska)

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij