home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-11-13

Jak leśnik z leśnikiem

Jestem pod wielkim wrażeniem ostatniego spotkania z leśnikami – edukatorami. To co robią w terenie jest naprawdę imponujące. I swoboda z jaką opowiadają o swoich doświadczeniach … Dało mi to do myślenia i pobudziło do refleksji nad tym co robię.

Mam świadomość, że poziom edukacji jest różny, różnie są także rozłożone akcenty. Jednak leśnicy-edukatorzy nie unikają tematów im bliskich, dotyczących np. ochrony lasu, łowiectwa czy użytkowania lasu. Nie ograniczają się do rozpoznawania gatunków drzew, smakowania leśnych owoców czy pokazywania warstw lasu. Gdy jest okazja pokazują leśne maszyny (np. zrębkowanie, czy układanie drewna w stosy). A jeszcze gdy uczestnicy spotkania mogą nabić numer … Robi to wrażenie nie tylko na dzieciach i młodzieży. Takimi zajęciami zachwycają się także nauczycielki i obecni rodzice. A to wszystko za darmo!

Doświadczeni leśnicy-edukatorzy śmielej poruszają temat pozyskania drewna. Nie boją się dyskusji, pytań, ataków. Mało tego – opowiadają o tym (i pokazują) przy każdym temacie, o który proszą nauczycielki, np. przy omawianiu warstw lasu. Uczestnicy zajęć zaczynają rozumieć np. to, że trzeba przecież zrobić miejsce młodszym drzewom, które potrzebują światła. No i po powrocie do domu dzieciaki, młodzież i ich opiekunowie wiedzą skąd bierze się drewno.

Opisałam to w wielkim skrócie i nie poruszyłam wszystkich wątków. Jednak chcę podkreślić, że po tym ostatnim spotkaniu jestem spokojniejsza o kierunek leśnej edukacji. Jest ok. Leśnik-edukator, niezależnie od pogody, zaprowadzi dzieci, młodzież i dorosłych do gęstego lasu, na zrąb, pod ambonę, w miejsce uszkodzone przez zwierzęta … pokaże odnowienie naturalne i sztuczne, zabiegi ochronne … Uczciwie pokazuje leśną rzeczywistość, a ta sama nauczycielka zapisuje kolejne grupy na zajęcia. To się podoba, bo jest prawdziwe.

Na zdjęciu dziecko podziwia trop dzika.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (8)

~daka 22.11.2016 12:07:55
Jesli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak zle ?. Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej Założenia Coraz częściej osoby zajmujące się edukacją przyrodniczo-leśną spotykają się z trudnymi pytaniami dotyczącymi ekologii, w tym głównie relacji: człowiek - las / środowisko. Podstawowym problemem jest ciągłe wyjaśnianie i właściwe nazywanie corocznego - planowego i zrównoważonego - pozyskania drewna w polskich lasach zarówno w kontekście ochrony przyrody (postrzeganego czasami jako masowe \\\"wyrąbywanie lasów\\\"), a także coraz częściej publicznie artykułowanych przez różne grupy społeczeństwa oczekiwań dotyczących zasad funkcjonowania czy finansowania leśnictwa oraz powszechnej dostępności i form korzystania z terenów leśnych (np.: pozyskanie płodów runa, sylwaturystyka, sporty motorowe, zabudowa). Obecnie najtrudniejsze pytania to te dotyczące zarządzania przez leśników przyrodniczym skarbem - Puszczą Białowieską, w sytuacji jej zagrożenia przez wydarzenia o charakterze klęskowym, tj. gradację kornika drukarza i masowe zamieranie świerczyn. Istotnym i w naszym kraju niezmiernie kontrowersyjnym aspektem użytkowania lasu jest łowiectwo, rozumiane jako czynność polowania, zabijania, spożywania i korzystania z ciał zwierząt. Z powodu niedoskonałej edukacji łowieckiej, w opinii społecznej leśnicy często utożsamiani są z myśliwymi, dlatego mimo różnych starań, wizerunek leśników i myśliwych w odbiorze społecznym jest tożsamy i nie zawsze jednoznaczny. W obliczu zróżnicowanych oczekiwań społecznych i licznych doniesień medialnych związanych z leśnictwem i lasami, wydaje się, że szczególnie ważne dzisiaj są: umiejętność budowania zgody i prowadzenia dialogu ze społeczeństwem, wysłuchiwanie opinii innych niż własne oraz rzetelne przedstawianie roli i miejsca człowieka w środowisku przyrodniczym i jego oddziaływania na ekosystemy leśne. Dlatego intencją organizatorów konferencjijest chęć przeglądu najważniejszych tzw. trudnych tematów w edukacji leśnej oraz próba odpowiedzi na pytanie: Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami? Jak tłumaczyć swoje racje? Jak prowadzić dialog ze społeczeństwem? Jak dochodzić do konsensusów? http://cepl.sggw.pl/konferencja/wzels/index.htm

Edukator 25.11.2016 04:19:26
Czy dlatego, że organizowana jest konferencja został wyciągnięty wniosek, że jest źle z edukacją leśną prowadzoną przez leśników edukatorów? Przecież na postawy i świadomość społeczeństwa mają wpływa także media, szkoła, kościół, różnorodne organizacje ... jest jeszcze obszar polityki i PR Lasów Państwowych.

~leśniczy 25.11.2016 09:41:11
W pełni popieram edukatora. A kto powiedział, że jest źle? Na jakiej podstawie? Najłatwiej cytować slogany... też umiem: \"Coraz częściej osoby zajmujące się edukacją przyrodniczo-leśną spotykają się z trudnymi pytaniami dotyczącymi ekologii, w tym głównie relacji: człowiek - las / środowisko.\" To są zwykłe, codzienne pytania, na które od lat odpowiadają leśnicy terenowi. Bo oni znają odpowiedzi, chcą i potrafią rozmawiać o lesie, który kochają i szanują tak jak ludzi. Ale na konferencji ich nie będzie, bo oni mają inne zajęcia, będzie za to spotkanie głównie pseudopraktyków, którzy uważają, że znają się na rozmowie o leśnych sprawach. Na ludziach i lesie znają się leśniczowie, którzy wybacz Daka, ale mogą umrzeć ze śmiechu czytając takie teksty... Leśniczy nie potrzebuje konferencji- przez 30 czy 40 lat codziennie konferuje z zulowcami, przewoźnikami i odbiorcami drewna, gałęziarzami, myśliwymi i każdym, kto chce rozumieć las. Pozdrawiam

~daka 25.11.2016 23:02:48
Główny nurt edukacji społeczeństwa prowadzonej przez Lasy Państwowe i inne podmioty skierowany jest do dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej i jest to głównie edukacja przyrodniczo - leśna. Prowadzona przez ponad 2 dziesięciolecia tak ukierunkowana edukacja zdaniem uczestników Zjazdu nie przyniosła leśnictwu w pełni spodziewanych efektów, dlatego należy również ukierunkować ją na prowadzenie edukacji o gospodarce leśnej w szkołach średnich i wyższych oraz dla licznych kręgów społeczności dorosłej. Zrodlo: http://ptl.pl/komunikaty.html

Edukator 26.11.2016 09:27:47
\"Leśniczy\" Faktycznie, konferencja nie jest adresowana do leśniczych: \"Konferencja przeznaczona jest dla animatorów edukacji przyrodniczo-leśnej w Lasach Państwowych, parkach narodowych i krajobrazowych, organizacjach pozarządowych, a także myśliwych, badaczy i ekologów. Ma charakter ogólnopolskiego forum wymiany różnorodnych, często niejednomyślnych doświadczeń i poglądów na trudne tematy.\" Mam nadzieję, że wśród uczestników znajdzie się jakiś leśniczy i podejmie dyskusję.

Edukator 26.11.2016 09:33:49
\"Daka\" Już drugi raz Pani/Pan podaje link do komunikatów. Z zainteresowaniem się z nimi zapoznałam. Czy może posiada Pani/Pan informację nt. badań, które pozwoliły sprecyzować takie wnioski. Kto robił badania? Czy była robiona analiza treści edukacji? Gdzie te wyniki są zaprezentowane?

~daka 30.11.2016 12:15:44
W Rogowie powinno byc cos (troche) na ten temat.....http://www.cepl.sggw.pl/konferencja/wzels/wzels16/program_2016.htm .............Materialy z imprezy, po ktorej PTL sformulowal cytowane wnioski sa przesylane przez PTL/Redakcje Sylwana - gdy sie grzecznie poprosi. Wedle mojej wiedzy nie istnieja badania, ktore moglyby rzucic swiatelko w mrok edukacyjny. Tj. efekty jakie przynosi/nie przynosi \"lesna edukcja\" - w tej chwili zreszta to jest niemozliwe, poniewaz (chyba) nie istnieja jakies dane porownawcze sprzed kilku - kilkunastu - kilkufziesieciu lat. Niezbyt pochlebna opinia dot. \"edukacji lesnej\" - wyrazona w komunikacie PTL - sformulowana jest raczej na \"subjektywnej ocenie stanu obecnego\"(w mediach przede wszystkim).

~Hanka 02.12.2016 17:56:26
W którym referacie \"powinno być coś\" nt. edukacji prowadzonej w LP, w kontekście wniosków sformułowanych przez PTL? Zapoznałam się z programem i nic z niego nie wynika. Pewnie jest pani/pan lepiej zorientowana/zorientowany.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij