home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2016-10-10

Świat wokół nas

Z okazji DNIA DRZEWA zrobiłam sobie prezent – kupiłam grę edukacyjną „DRZEWA. ŚWIAT WOKÓŁ NAS.” W zasadzie kupiłam „kota w worku”, ponieważ o tej serii niewiele słyszałam. Owszem, widziałam zawartość i wiedziałam, że karty są wykonane bardzo starannie, jednak nie miałam okazji ocenić wartości merytorycznych. W sklepie w Centrum Nauki Kopernik rzuciło mi się w oczy opakowanie, spodobał tytuł i kupiłam. Nie żałuję i pewnie kupię inne jeszcze części z tej serii - PTAKI, OWADY i GRZYBY. Jednak w grze DRZEWA jest kilka drobiazgów, które nie pozwalają mi się cieszyć zakupem na 100 %. Po otwarciu pudełka przekonałam się, że wśród zaprezentowanych drzew są gatunki rodzime i obce.


Nie ma w tym oczywiście nic złego; przecież wokół nas rośnie sporo gatunków sprowadzonych z innych rejonów Europy oraz z innych kontynentów. Na kartach pokazano liście i owoce pięciu gatunków obcych: kasztanowca białego, dębu czerwonego, platana klonolistnego, robinii białej i orzecha włoskiego. Pozostałe 15 to nasze rodzime gatunki liściaste i iglaste. Dlaczego tak się o tym rozpisałam? Otóż, nie zgadza się to z opisem na pudełku: „Baw się, ćwicz pamięć i poznaj 20 gatunków polskich drzew”. Obce gatunki nie są polskimi drzewami, one u nas rosną, ponieważ zostały sprowadzone przez ludzi.

Kolejne zaniedbanie to pomylenie nasion z owocami i szyszkami. W opisie gry jest informacja: „… Naucz się rozpoznawać je po kształcie liści i nasionach …” A na rysunkach są szyszki drzew iglastych (nie pokazano nasion), natomiast u drzew liściastych są owoce i owocostany. A przy dwóch gatunkach nawet zabrakło rysunków owoców – u topoli białej i wierzby białej.

Pewnie dla wielu to o czym piszę to nieistotne drobiazgi. Jednak od serii która została nagrodzona w konkursie ZABAWKA PRZYJAZNA DZIECKU 2014 wymagam więcej. Poza tym autorzy sugerują, że gra może służyć jako pomoc edukacyjna.

Mimo wszystko kupię inne części serii, ponieważ jest wyprodukowana w Polsce, bardzo starannie. Nie bez znaczenia jest ładna grafika.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (5)

~daka 19.10.2016 10:58:12
Rasizm ?

Edukator 28.10.2016 21:59:59
?

~daka 02.11.2016 08:02:31
\\\"Obce gatunki nie są polskimi drzewami, one u nas rosną, ponieważ zostały sprowadzone przez ludzi.\\\" Dab czerwony czy daglezja rosna w Polsce, w polskim lesie, dzis tu i teraz - sa czescia POLSKIEGO krajobrazu - przestrzeni i czasu w ktorym spedza swoje 5 minut na tym padole dzieci biorace do reki te zabawki.....Niejaki Pan Godson tez jest/byl POLSKIM poslem do POLSKIEGO parlamentu.....Mimo ze wyglada(l) troche inaczej niz reszta ..... Czy sosna rosnaca pod Warszawa jest \\\"polska\\\" ?. A jakby ja przesadzic pod Berlin to bedzie \\\"niemiecka\\\"....a posadzona pod Kijowem przyjmie obywatelstwo \\\"ukrainskie\\\" ?..... Absurd. Ale to ortoksyjne podejscie jest w gruncie rzeczy werbalnym wkladem w nauke rasizmu codziennego przez edukatorki lesne - \\\"lepsze\\\" - \\\"nasze\\\" i \\\"gorsze\\\" - \\\"obce\\\". Byc moze zgodne z doktryna patryjotyczno - poboznowosciowego szyszkizmu ktory zapanawowal w lasach ale szyszkizm sie kiedys skonczy a deby czerwone i daglezje beda nadal rosnac stanowiac czesc POLSKIEGO krajobrazu, ktory sie od tego nie zrobi ani milimetr bardziej amerykanskim....

Edukator 03.11.2016 13:21:16
Skąd pomysł na podział gatunków na \"lepsze\" i \"gorsze\"? Nie podoba mi się ta nadinterpretacja. Natomiast wielką wagę przykładam do porządkowania wiedzy i do rzetelności wydawców. Stąd zwrócenie uwagi na opis zamieszczony w grze. Większą gafę popełniło znane wydawnictwo przyrodnicze, opisując kasztanowca jako \"drzewo leśne\". Moje porządkowanie wiedzy nie ma to nic wspólnego z dyskryminowaniem gatunków. Uwielbiam dąb czerwony (m.in. za jesienny koloryt), robinię (m.in. za cudowne wspomnienia z dzieciństwa), kasztanowce (m.in. za owoce, które zbieram z wnuczką). Jako leśnik - edukator, prowadzący od kilku lat tego bloga czuję się niejako do tego upoważniona.

~Gosia 07.11.2016 17:19:12
Myślę, że kluczowa jest nazwa na pudełku \" Drzewa- świat wokół nas\" i to się zgadza z zawartością - bo to są drzewa występujące wokół nas. Dalej w opisie gry są dwa określenie \"20 polskich drzew\" i 20 drzew występujących w Polsce, ach ten język polski ! Tak czy siak grę kupiłam też i też nie żałuję, chociaż ja bym się \"czepnęła\"wielkości kartoników, trochę większe by były lepsze.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (5)
grudzień (5)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij