home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2015-12-23

Rozmowa kontrolowana

Rozmowa kontrolowana jest metodą pracy zaliczaną do aktywizujących uczniów. Stosuję ją często podczas zajęć edukacyjnych i wydawało mi się, że robię to dobrze i atrakcyjnie z punktu widzenia uczniów. Jednak to co zobaczyłam wczoraj w Galerii Bzzz (Centrum Nauki Kopernik) to było mistrzostwo świata.

Wyjaśnię tym, którzy nie wiedzą co to za Galeria Bzzz, że jest udostępniana dzieciom do piątego roku życia (także ich opiekunom i starszemu rodzeństwu). Ujmując temat ogólnie, jest to specyficzny plac zabaw (http://www.kopernik.org.pl/wystawy/galeria-bzzz/ ).

Wczoraj zorganizowano tam dodatkowo miniwarsztaty dla dzieci POWIETRZE. Trafiłam tam przypadkowo podczas wędrówki za małą Lilą i oniemiałam z zachwytu. Fantastycznie prowadzona rozmowa z grupą dzieci. Przemyślane pytania, trzymanie rygoru i dyscypliny … Gdy Lila zainteresowała się kolorowymi rurkami („słomkami”) i wiatraczkiem (bardzo chciała wejść w ich posiadanie), pani stanowczo, ale grzecznie odmówiła.

Dzieci zastanawiały się, co to jest i do czego potrzebne jest powietrze. Była rozmowa o ptakach, latawcach, oddychaniu i ogniu. Były doświadczenia – dmuchanie przez rurki do szklanki wypełnionej wodą, puszczanie „samolotów” i gaszenie ognia. Pewnie tych doświadczeń i tematów było więcej, jednak mała Lilka, gdy nie udało się jej wejść w posiadanie kolorowych rurek i wiatraczka, straciła zainteresowanie warsztatem i powędrowała do części Galerii z wodą, a ja za nią.

Szczególne wrażenie wywarło na mnie doświadczenie z gaszeniem ognia. Jest powszechnie znane – przykrywa się słoikiem palącą się świeczką, która po chwili gaśnie. Zobaczyłam, że można z tego zrobić show:

- Najpierw pani zapaliła świeczkę i poprosiła dzieci o liczenie od 1 do 10. Świeczka nie zgasła.

- Następnie pani zakryła palącą się świeczkę słoikiem i poprosiła o liczenie od 1 do 10. Świeczka zgasła przy 6.

- Powtórzenie. Świeczka ponownie zgasła przy 6.

Dla mnie – edukatora leśnego, było to niezwykłe doświadczenie. Każdy temat, nawet ten najbardziej prozaiczny, można przekształcić w coś, co dla uczniów będzie odkryciem, przygodą, fascynacją …

A tak na marginesie … czy rodzice dzieci w wieku 1 – 5 lat rozmawiają z dziećmi o powietrzu? Większość pewnie nie. Tego tematu i wielu, wielu innych nie poruszają także nauczyciele w przedszkolach. Nie robią tego także najczęściej nauczyciele w klasach 1-3 szkoły podstawowej – tłumaczą ograniczeniami wynikającymi z podstawy programowej. Jednak dzieci nie znają znajdujących się tam zapisów. One mogą wszystko! Dlatego edukacja pozaszkolna jest taka ważna – wspomaga i uzupełnia edukację formalną.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (1)

~Davion 15.03.2017 07:34:47
Helen,Don’t kid yourself; you’re not going to that movie to “see the truth;” you’re going to see September Dawn because you are hoping it will help you feel good about yourself in relation to others. It’s really sad that your Christianity compels you to seek feelings of sensr-ighteoufless by paying money to see mawkish and melodramatic depictions of other people’s sins, but hey- whatever works for you.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (4)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (4)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij