home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2015-12-07

Symbol Bożego Narodzenia

Grudzień jest tego roku wyjątkowy – kalendarz zajęty do 18 rudnia. Każdego dnia zajęcia, każde na inny temat i z inną grupą wiekową. Za to 19 grudnia „relaks” – szkolenie, gdzie to ja będę osobą szkoloną na temat sztuki robienia prezentacji.

Wracając do zajęć, najczęściej nauczyciele mają sprecyzowane potrzeby i sugerują treści na których im zależy. Jednak w kilku przypadkach jest im to obojętne, a ponieważ zaczął się grudzień, postanowiłam zająć się symbolem Bożego Narodzenia, czyli CHOINKĄ. W szkołach stoją już przyozdobione drzewka, a więc będzie punkt odniesienia.

Przyniosę uczniom po pięć gałązek sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, jodły pospolitej i modrzewia europejskiego. Posegregują je i nauczą rozpoznawać (WIEDZA). Następnie dowiedzą się, że wiedzę mogą wykorzystać, oznaczając drzewko stojące w szkole i drzewa rosnące w otoczeniu szkoły (ZASTOSOWANIE). Później oznaczą nazwy tych drzew (DOŚWIADCZENIE). Na koniec zostanie przeprowadzony konkurs i sprawdzimy, czego się nauczyli (REFLEKSJA). Jest plan!

Przy okazji wyjaśnię uczniom, że termin CHOINKA jest umowną nazwą nadawaną młodym świerkom i jodłom. Porozmawiam z nimi o tym, że w minionych wiekach domów nie zdobiły choinki. Na wsiach stawiane były snopy zboża symbolizujące dostatek. Tradycja ustawiania w domach choinki pojawiła się najwcześniej w Niemczech. Właśnie tam po raz pierwszy zastąpiono żywe drzewka sztucznymi choinkami, które były produkowane z gęsiego pierza. Pierwszą sztuczną choinkę wykonaną z włosia wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Była ona trwalsza od zrobionej z pierza i można było na niej wieszać więcej ozdób.

Planuję także wyjaśnić, skąd biorą się sprzedawane przed Świętami drzewka. Opowiem, że pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach. Obok świerka i jodły coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

Zdarza się jednak, że ludzie nieuczciwi kradną drzewka z lasów. Dlatego w okresie przedświątecznym w lasach jest szczególnie dużo strażników, którzy starają się do tego nie dopuścić.

Hanka

edukator@erys.pl

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (4)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (4)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (5)
grudzień (5)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij