home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-12-25

O co chodzi z tą jemiołą?

Podobno należy zawiesić jemiołę nad wigilijnym stołem po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Chociaż zaobserwowałam, że niektórzy umieszczają ją nad kuchnią lub frontowymi drzwiami. Po świętach należy jemiołę zasuszyć i przechowywać do następnego roku. Dzięki tym zabiegom w domu będzie gościć miłość i wszyscy będą żyć w zgodzie, zdrowiu i szczęściu. Piękne, prawda? 

Jest jeszcze inna tradycja dotycząca tego krzewu – chodzi o całowanie się pod jemiołą. Po każdym pocałunku zadaniem mężczyzny jest zerwanie jednego owocu. Jeśli zdoła zebrać wszystkie, wówczas może liczyć na owocny w kwestii miłości rok. Jest także prawie pewne, że w niedalekiej przyszłości może się spodziewać potomka.

Te nasze współczesne tradycje to nic w porównaniu z tym co się działo wokół jemioły w starożytności. Wówczas dopatrywano się mistycznego związku jemioły z dębem. Wierzono, że jemiołę zaszczepia na dębie uderzenie pioruna, w związku z tym jest darem nieba. Druidzi (starożytni kapłani celtyccy) uważali jemiołę i noszącego ją na sobie dęba za świętość. W dniu noworocznym ścinali z trzydziestoletniego dębu krzew jemioły złotym sierpem, następnie składali ofiarę z dwóch byków i odprawiali modły. Uważali oni jemiołę za symboliczne genitalia dębu (jądra to owoce, natomiast ich sok to sperma), których ucięcie miało zapewnić ziemi urodzaj.

Ciekawe, że z jemiołą – pasożytniczym krzewem, związane są takie pozytywne tradycje. W Polsce istnieją trzy gatunki: jemioła zwyczajna (występuje głównie na drzewach liściastych – topole, wierzby, brzozy, graby, lipy, robinie, kasztanowce, drzewa owocowe); jemioła jodłowa (występuje wyłącznie na jodłach); jemioła rozpierzchła (występuje tylko na sosnach i świerkach).

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (1)

~Buba 25.02.2015 23:07:53
Prawie całe życie myślałam, że jemioła jest pasożytem, a jakieś 2 lata temu dowiedziałam się, że tylko półpasożytem ;-)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij