home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-07-22

O wyższości hodowli patyczaków nad hodowlą świerszczy

Ja sobie bardziej cenię hodowlę świerszczy. Dla mnie ważne jest to, że jako leśnik-edukator mogę odwołać się do uczniowskich obserwacji. W Polsce świerszcze występują w naturze (np. świerszcz polny), a nawet w domach (świerszcz domowy). W insektarium ze świerszczami dużo się dzieje – można obserwować wylinkę (świerszcz bezpośrednio po wylince jest biały), gody, składanie jaj, pojawienie się nowego pokolenia. Podczas spotkań edukacyjnych dotyczących owadów są wielką pomocą, pobudzają zainteresowanie, a zdarza się, że grupa dostaje pudełko z kilkoma osobnikami … Jest to początek szkolnej hodowli.

Dbanie o świerszcze sprawia mi wiele przyjemności; a dbać należy każdego dnia. I to jest właśnie słabe ogniwo hodowli w szkole. Chciałam zarazić entuzjazmem małe dzieci, jednak przerosło je codzienne dbanie o higienę.

Praktycznie w insektarium codziennie należy wymieniać pokarm (świeże owoce i pokarm dla rybek) ponieważ szybko rozwija się pleśń. A z kolei utrzymanie wilgoci jest konieczne, aby mogła odbyć się wylinka. Pomimo kłopotów dotrwaliśmy z hodowlą do wakacji, doczekaliśmy młodego pokolenia, które dorasta u mnie w czasie wakacji. Jednak myślę, że już u mnie zostanie, a do szkoły zawiozę patyczaki.

Nie jest to może aż tak bardzo istotne, ale u patyczaków dzieci nie zaobserwują godów. W domowych hodowlach owady te rozmnażają się poprzez partenogenezę. Samiczki do zapłodnienia nie potrzebują samców, a mimo to znoszą zapłodnione jajka z których wylęgają się młode patyczaki. Samiczki najczęściej zaczynają znosić jajka po 2 tygodniach od ostatniej wylinki. Jedna samica może podczas swojego życia „wyprodukować” nawet 200-300 jajeczek z częstotliwością 1szt/dzień. Są one, podobnie jak odchody, rozrzucane przypadkowo po całym zbiorniku hodowlanym. W zależności od warunków (temperatura i wilgotność) młode patyczaki wylęgają się po 60-120 dniach.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij