home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-06-16

Kto pił kawę żołędziówkę?

Są takie miejsca w Polsce, gdzie lokalne społeczności uzyskują niemałe dochody dzięki zbieraniu owoców runa leśnego i grzybów. „… Naukowcy obliczyli, że dochód gospodarstw domowych w niektórych regionach wiejskich aż w 18 proc. pochodzi z lasu.”


(Rutkowski A. 2012. Dla lasu. Dla ludzi. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa)

I tak jest z pewnością na Podlasiu, które należy do najczystszych ekologicznie obszarów Polski. Pokryte jest w dużym stopniu lasami, w których zachowała się zróżnicowana i bogata flora, a wśród niej wiele roślin zielarskich. Stanowią one surowiec, z którego sporządzane są różne produkty: herbaty, kawy, przyprawy, oleje, zioła do kąpieli, produkty zapachowe…

Ostatnio od leśniczki mieszkającej w tym regionie dostałam DARY NATURY.

Wśród nich na czterech znajdowała się informacja, że „Surowce zebrane z łąk, pól i lasów pochodzą z obszaru Nadleśnictwa Rudka”.

Jaki jest w tym potencjał edukacyjny! Wyobraźmy sobie na przykład konferencję prasową zorganizowaną np. w którejś z regionalnych dyrekcji, na której jest serwowana kawa żołędziówka i każdy z dziennikarzy otrzymuje pojemnik z kawą, a tam informacja, że powstała z żołędzi zebranych w lasach Nadleśnictwa Rudka.

Temat darów lasów jest także bardzo wdzięczny podczas spotkań z uczniami oraz dorosłymi. Ze zdziwieniem stwierdziłam, że młodzież bardzo się tym interesuje. To od nich dowiedziałam się, że baldachy bzu czarnego można zamaczać w cieście naleśnikowym i smażyć (sprawdziłam, wspaniały deser!). A jedna z uczennic opowiedziała o tym, że włosy płucze w soku pozyskanym z brzóz. Podobno uzyskuje ciekawy efekt wybielający włosy.

Szczególnie ciekawe są zajęcia poświęcone darom lasu z dorosłymi. Moja rola zawsze jest drugoplanowa, ponieważ uczestnicy takich spotkań dzielą się swoim doświadczeniem. Ile można się przy okazji dowiedzieć!

A tak na marginesie. Utarło się sformułowanie: ”owce runa leśnego i grzyby”. Przeanalizowałam skład mieszanek, są tam także inne dary lasu: owoce krzewów i drzew; kłącza roślin; liście drzew…

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (3)

Jarek 16.06.2014 14:32:07
Każde nadleśnictwo powinno mieć swój \"sztandarowy\" wyrób ekologiczny z lokalnych darów lasu, to lepsze w naszej promocji niż folder czy logo, a przecież wszyscy spotykamy się przy stole... Staram się także promować na swoim blogu dary przyrody i przekazywać wiedzę o tym,co zdrowego i pysznego daje nam las. Warto dbać o przekaz wiedzy w tym zakresie. Leśniczy Jarek

Edukator 16.06.2014 21:50:06
Jarku, dziękuję za komentarz; masz rację. Szczególnie podoba mi się \"... a przecież wszyscy spotykamy się przy stole...\" Aby jak najwięcej było takich spotkań.

~Małgosia 25.06.2014 00:08:17
Witam. Nigdy nie słyszałam o kawie żołędziówce, to ciekawe - dziękuję za informację. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij