home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-05-22

Wokół ptaków

Temat dzisiejszej lekcji w lesie brzmiał „Ptaki – organizmy cudzożywne”. Zanim wyruszyliśmy na ścieżkę, umiejscowiliśmy ptaki w świecie organizmów żywych. Uczniowie klasy szóstej doskonale znali temat. Nawet wiedzieli o królestwie PROTISTY! Podczas wędrówki w kierunku wieży widokowej starali się zaobserwować jego przedstawicieli. Najpierw pokazali porosta. Wyjaśniłam im, że porosty należą do królestwa grzybów. A za chwilę jeden z uczniów zauważył śluzowce. Rosły na silnie rozłożonym już drewnie, w wilgotnym miejscu.

Oczywiście wieża widokowa została zaliczona.


Wędrując dalej, uczniowie poznawali kolejne gatunki ptaków i ich preferencje żywieniowe. Okazało się, że są wśród nich jarosze, wielbiciela mięsa, a także gatunki, które lubią pokarm mieszany.

Dla uczniów przygotowałam dwie karty pracy. Jedna z nich służyła do sporządzania na bieżąco notatek – pokarm roślinny i zwierzęcy poszczególnych gatunków.

Natomiast druga karta była podsumowaniem wiadomości.

Na pierwszej stronie uczniowie mieli połączyć linią nazwę ptaka i jego zwyczaje żywieniowe.

Na drugiej stronie mieli zaznaczyć litery odpowiadające poprawnym odpowiedziom.

Rozwiązaniem było słowo KAMUFLAŻ. Podczas zaliczania lekcji sprawdziłam poprawność wykonania zadań oraz znajomość terminów: dymorfizm płciowy, selekcja naturalna i kamuflaż.

Ta selekcja naturalna pojawiła się podczas zabawy dydaktycznej obrazującej wędrówkę ptaków. Część ptaków nie dolatuje do miejsc zimowania; inne nie wracają do Polski wiosną. Czyha na nie wiele niebezpieczeństw: brak pokarmu, kłusownictwo, drapieżniki, zmęczenie, utonięcia, pragnienie, burze, silne wiatry, skażenie środowiska, zmienna wiosenna pogoda, mgła (podczas spadku temperatury zamarza na skrzydłach ptaków). Dlatego niektórzy uczniowie odpadli z gry. Do rozmnażania przystępują tylko najsilniejsze osobniki; co gwarantuje silne, przystosowane potomstwo.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij