home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-05-16

Gdy pada deszcz ...

Gdy pada deszcz, zajęcia edukacyjne w lesie stoją pod wielkim znakiem zapytania. Z mojego doświadczenia wynika, że problemem są … rodzice. Nauczyciele obawiają się ich reakcji, gdy po takich zajęciach dziecko złapie infekcję.

Gdy pada deszcz zawsze wspominam sytuację zaobserwowaną podczas pobytu w Danii. Miałam uczestniczyć w zajęciach poświęconych bezkręgowcom wodnym. Spodziewałam się, że zajęcia się nie odbędą. Od rana padało i, jak to w Danii, wiało. Opatulona w nieprzemakalną kurtkę, w kaloszach i osłonięta wielkim parasolem stawiłam się w umówionym miejscu, pewna, że za chwilę wrócę do ośrodka. A tu n niespodzianka! Podjechał autobus i wysypała się z niego gromadka wesołych dzieci. Podbiegły do brzegu jeziora, podwinęły nogawki spodni i zanurzyły nogi w wodzie. SZOK!!! Szybko złożyłam parasol i włączyłam się w tok zajęć. Dzieciom deszcz nie przeszkadzał, odławiały bezkręgowce i korzystając z klucza do ich rozpoznawania oznaczały gatunki. Ostatecznie oceniły stan ekologiczny zbiornika.

U nas są już pierwsze jaskółki. Ostatnio miały na zajęcia przyjechać przedszkolaki, a od rana padało! Przygotowałam zajęcia alternatywne, w miejscu zadaszonym… Jakie było moje zdziwienie, gdy przyszła do mnie grupa maluchów w kaloszach i kurtkach nieprzemakalnych. Ich opiekunka stwierdziła „dla nas nie ma złej pogody”.

Takie sytuacje są jednak jeszcze rzadkie. Dlatego, tak na wszelki wypadek, mam przygotowane materiały na zajęcie dzieci w oczekiwaniu na zmianę niesprzyjającej aury. Jeden z notatników na zdjęciu.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij