home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-03-10

Dzieci chciały mieć zwierzątko, więc hodują świerszcze

Dzieci w klasie pierwszej szkoły podstawowej powinny między innymi znać warunki konieczne dla rozwoju zwierząt w szkolnych hodowlach (wg podstawy programowej). Mogą je poznać w różny sposób, np. podczas wizyty w ogrodzie zoologicznym, czy oglądając czasopisma i książki. Mogą także założyć swoją hodowlę owadów, opiekować się nimi i obserwować.

Podjęłam taką próbę z pierwszakami. Najpierw porozmawialiśmy o potrzebach świerszczy, a następnie dzieci założyły insektarium - zrobiły wszystko same, od początku do końca. Wykorzystały akwarium, które akurat było w szkole. Z doświadczenia wiem, że akwarium świetnie nadaje się do hodowli świerszczy, ponieważ można je dogrzać i doświetlić. Gdy już akwarium znalazło się w klasie, dzieci wyruszyły na łąkę w poszukiwaniu elementów, które później wypełniły pojemnik – gałązki, kępka trawy, kawałki kory…

Następnie zagospodarowały wnętrze. Tu z trudem powstrzymywałam się, aby nie interweniować. Udało się – dzieci zrobiły wszystko same. Mało tego, później posprzątały i pozamiatały podłogę.

Podczas urządzania przez dzieci insektarium, od grupy odłączyły dwie dziewczynki i wykonały NOTATNIK, w którym dyżurni (teraz do ich obowiązków dojdzie opieka nad świerszczami) będą notować swoje spostrzeżenia.

Pierwsza notatka obrazuje pierwsze niepowodzenie. W akwarium było zbyt dużo wilgoci, nie było wentylacji… Dzieci już wiedzą, że z wodą nie można przesadzać, a pod przykrywkę włożyliśmy ołówek, aby umożliwić wentylację.

Na koniec mała refleksja. Miałam dużo wątpliwości, i mam nadal, czy doczekamy młodych. No i to pierwsze niepowodzenie z pleśnią… Ostatnio gdy zajrzałam do akwarium nie było tam pokarmu… Na najbliższym spotkaniu będziemy o tym rozmawiać. Ale właśnie w ten sposób chcę coś tym dzieciom wpoić – odpowiedzialność. One bardzo chciały mieć swoje zwierzątka. I gdy tak stałam przy insektarium i dumałam nad przyszłością hodowli, przyszedł chłopiec ze swoją mamą. Dowiedziałam się, że po ostatnich zajęciach syn opowiedział jej o tym, jak należy założyć hodowlę i urządzili sobie w domu swoją własną. Proszę mi wierzyć, poczułam się, jakbym wygrała milion w totka.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (1)

~Lissa 15.03.2017 03:56:28
I\'m out of league here. Too much brain power on disaypl!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij