home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2014-01-22

Przeczytałam i ... polecam!

Bajka Guzik nie jest o guziku w najczęściej kojarzonym znaczeniu tego słowa, czyli o czymś służącym do zapinania ubrań i ozdoby. Jest o małym koziołku – sarnie.

A skąd tytuł Guzik w bajce o koziołku? Otóż, u młodych koziołków tworzy się poroże młodociane, które po wytarciu ze scypułu przybiera formę niewielkich płaskich płytek lub stożków kostnych, noszących nazwę guzików koźlęcych. I właśnie taki mały koziołek jest bohaterem bajki. Jednak nie wie, że jest koziołkiem; swoją tożsamość odkrywa po wielu przygodach. Bajka ma ciekawą fabułę, jest wzruszająca. Tym co mnie zachwyciło jest to, że treści edukacyjne nie są wyeksponowane „podręcznikowo”. Czytelnik nabywa wiedzę niejako przy okazji, nawet sobie tego nie uzmysławiając. Uważam to za duży sukces.

Podczas poszukiwania tożsamości Guzik spotyka między innymi jelenie. W bajce cudownie wytłumaczono, że są to dwa różne gatunki. Oto fragment:

„…

– Nie jestem jeleniem – powiedział na głos.

– Nie jesteś jeleniem – powiedziała łania. – Jesteś o wiele za mały. Owszem, też będziesz miał coś na głowie, jak my, ale to będzie o wiele mniejsze. Tobie wyrosną parostki. Jelenie mają poroże, sarny mają parostki.

– Parostki? Znam to słowo. Tak, tak, ja będę miał parostki! Mama mi to mówiła! – wykrzyknął Guzik. – To znaczy, że… jak? Jak pani powiedziała, „sarny”?

…”

Na czwartej stronie okładki znalazło się takie oto podsumowanie wiedzy.

 

Polecam wszystkim tę publikację.

Arent K. 2013. Guzik. Wydawnictwo Quercus, Chrzanów.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.bajkowy-las.pl/

https://www.facebook.com/BajkowyLas?fref=ts

Hanka

edukator@erys.pl

 

 

Komentarze (1)

~Krystyna 26.03.2014 13:22:48
\"GUZIK\" jest to wspaniała, prosta opowieść o sarence - koziołku. Dzieci razem z Guzikiem w sposób prosty i przystepny dowiadują się wszystkiego na temat życia i budowy sarny. Uczą sie również, oczywiście z pomocą dorosłych, odrużniania jelenia od sarny co jest często problemem nawet dla dorosłych. Ma \"rogi\" jeleń nie ma \"rogów\" to sarna. Książka wydana estetycznie, ciekawe opisy i obrazki. Polecam zainteresowanym.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (6)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij