home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     
Zdjęcie 1.
Zdjęcie 1.

autor Edukator   data 2012-12-07

Las w szkatułce

Po kilkudziesięciu latach zajmowania się edukacją leśną (strasznie poważnie to zabrzmiało!) niewiele działań jest w stanie wywołać we mnie emocje. Tym bardziej ucieszyłam się na widok przyczepy (zdjęcie 1.). Tak, tak … - PRZYCZEPY! Nie była to jednak zwykła, przeciętna przyczepa, tylko PUNKT EDUKACJI PRZYRODNICZEJ. Pomysłodawcą było Nadleśnictwo Olsztynek. Pewnie stoi za tym jakaś konkretna osoba, lecz ja nie posiadam takich informacji.

Otóż, Nadleśnictwo Olsztynek ogłosiło konkurs „Las w szkatułce”, skierowany do studentów sztuk plastycznych. Mieli za zadanie zaprojektować koncepcję wystroju przyczepy, w której prowadzona będzie edukacja przyrodniczo-leśna. Tuż po ogłoszeniu konkursu studenci uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po nadleśnictwie. Mogli przekonać się, że praca leśników to nie tylko wycinka drzew. W rzeczywistości robią dużo więcej.

Po wyłonieniu zwycięzcy przystąpiono do pracy. Las w szkatułce” to mobilne stoisko edukacyjno - promocyjne; otwiera się na różnych imprezach. Jest to najprawdopodobniej pierwszy tego typu punkt w Polsce. Już po pierwszej imprezie przekonano się, że był to strzał w dziesiątkę!

Przyczepa, w której mieści się ekspozycja została wyposażona tak, aby pomieścić eksponaty, świadczące o bogactwie i różnorodności ekosystemów leśnych na przykładzie dwóch siedlisk: lasu liściastego oraz bukowego lasu liściastego. Jedną z jej atrakcji jest też wyposażony w ekran dotykowy infokiosk (zdjęcie 2.). Za jego pośrednictwem można nie tylko zapoznać się z historią i atrakcjami Nadleśnictwa Olsztynek, ale również połączyć się z „Lasem Rysia eRysia”, czy też przejrzeć stronę główną Lasów Państwowych. „Las w szkatułce” pokazuje, jak fascynującą fabryką jest drzewo (zdjęcie 3.), jakie w lesie rosną rośliny (zdjęcie 4.), jakie żyją zwierzęta (zdjęcie 5.).

Projekt „Las w szkatułce” został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 


Zdjęcie 2.
Zdjęcie 2.
Zdjęcie 3.
Zdjęcie 3.
Zdjęcie 4.
Zdjęcie 4.
Zdjęcie 5.
Zdjęcie 5.

Komentarze (1)

~Paweł 08.12.2012 19:29:24
Zdaje się, że koncepcja inspirowana niemieckimi doświadczeniami należy do Pani Justyny Haładaj z Nadleśnictwa Olsztynek

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (6)
grudzień (5)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij