home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2011-04-14

A więc, dlaczego leśnicy malują drzewka?

Przyczyną „malowania” drzewek jest konieczność ich zabezpieczania przed zgryzaniem przez zwierzęta. Jeleń, sarna i łoś ogryzają najczęściej sosnę, natomiast świerk wówczas, gdy występuje w formie domieszki. Preferowana jest także jodła, niezależnie od tego, jaki jest jej udział w danym odnowieniu. Spośród gatunków liściastych zgryzane są; dąb, buk, jesion, lipa, klon, jawor, wiąz i grab.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zgryzaniem jest stosowanie środków chemicznych – repelentów. Mają one nieprzyjemny smak i zapach, co odstrasza zwierzęta. Sosny są zabezpieczane przed zgryzaniem w sytuacji dużego zagrożenia uprawy. Zabezpieczanych jest 30 – 40% drzew przez okres 3 - 4 lat. Do „pomalowania” wybierane są drzewka prawidłowo ukształtowane i żywotne. Repelenty są nakładane na pęd wierzchołkowy, jako najbardziej narażony na zgryzanie. Najczęściej preparat jest nanoszony grubą rękawicą roboczą na igły. Robione to jest jesienią (październik) w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, w temperaturze powyżej 5oC. Ponieważ zwierzęta mogą się przyzwyczaić do zapachu i smaku, co kilka sezonów repelent jest zmieniany.

Zagrożeniem dla małych drzewek są także zające i gryzonie. W takich przypadkach dla ochrony stosuje się różnego rodzaju osłonki, najczęściej zrobione z tworzyw sztucznych tuby chroniące pojedynczą sadzonkę (na zdjęciu).

A więc, leśnicy w innym celu „malują ‘drzewka, niż sadownicy, ogrodnicy i działkowcy. Malowanie pni drzew ozdobnych i owocowych na biało ma na celu zabezpieczenie ich przed wiosennym nagrzaniem w ciągu dnia. Otóż wiosną, mają miejsce duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą; zdarzają się sytuacje, że pnie pękają.

Hanka

edukator@erys.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
2011 (64)
styczeń (6)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (6)
czerwiec (7)
lipiec (6)
sierpień (4)
wrzesień (5)
październik (5)
listopad (4)
grudzień (5)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij