home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2010-11-29

Martwe drewno?

Taka martwa kłoda przed ośrodkiem to fantastyczna rzecz – pasuje do wielu tematów. Zachwycają się nią dzieci, młodzież oraz dorośli. Maluchy, które przyjechały ostatnio na zajęcia podziwiały grzyby, które wyrosły na niej późną jesienią. Mało tego, dzieci wiedziały że to boczniaki, ponieważ widziały te grzyby w supermarketach. Szybko uwieczniłam boczniaki na zdjęciach, ponieważ kilka osób pracujących w ośrodku zamierza z nich przyrządzić posiłek.

Wiosną, latem i jesienią na kłodzie rosną różne rośliny – np. mniszek lekarski, glistnik jaskółcze ziele, trawy, mszaki, wątrobowce. Można obserwować pajęczaki, owady i inne bezkręgowce…

Większość osób podziwia rozmiary kłody, faktycznie ta topola była wyjątkowo gruba, żyła 160 lat. Inni podziwiają guzowate narośla, charakterystyczne dla topoli czarnej. Jeszcze inni komentują spróchniałe wnętrze.

Dla mnie ta kłoda ma bardzo dużą wartość edukacyjną. Pokazuję uczestnikom zajęć, ile życia jest w martwym drewnie. Tłumaczę, że ta kłoda topoli czarnej żyje życiem zasiedlających ją organizmów. Mało tego, zdarza się, że w takim drewnie jest więcej życia, niż za życia drzewa.

Dzieci i młodzież dowiadują się, że drzewo po śmierci jest nadal ważną częścią lasu. Wprawdzie nie produkuje drewna, liści, kwiatów, nasion, lecz związanych jest z nim niejednokrotnie wiele rzadkich organizmów. Martwe drewno to fragmenty pni, konary, korzenie, pniaki. Zwiększają różnorodność biologiczną lasu. Rozkładające się drewno produkuje ciepło, a nasiąknięte wodą zapewnia stałe warunki wilgotnościowe. Poza tym znajduje się w nim wiele zakamarków, kryjówek przed drapieżnikami. Wiele zwierząt zimuje, zagrzebując się pod leżącą kłodą, wchodząc pod korę, wciskając się w próchno.

Martwe drewno jest także pokarmem wielu gatunków. Wśród nich są takie, które żywią się zamierającą miazgą. Inne gatunki wykorzystują drewno, a kolejne próchno.

Często w martwych drzewach znajdują się dziuple, a zdarza się, że wyróchniałe są całe pnie. Miejsca te stanowią doskonałe schronienie dla wielu organizmów. Prawie 40% ptaków leśnych zakłada gniazda w dziuplach starych i martwych drzew.

Hanna BędkowskaKomentarze (2)

pani_rysiowa 29.11.2010 08:35:31
Dobrze, że teraz leśnicy już nie usuwają z lasów takich martwych drzew.

Edukator 29.11.2010 14:55:04
Zrozumieli, że bez martwego drewna wiele gatunków zginie. Potrzebują go na pewnym etapie cyklu rozwojowego. Przecież w lasach naturalnych występują obok siebie siewki, młode drzewa, dojrzałe, stare i martwe.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
2010 (56)
styczeń (4)
luty (4)
marzec (5)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (5)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (5)
październik (4)
listopad (4)
grudzień (5)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij