home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Edukator   data 2009-11-26

Rogi ma diabeł

Podczas spotkań z uczestnikami lekcji w lesie często ma miejsce wiele zabawnych sytuacji. Kiedyś zawędrowałam z uczniami do paśnika. Rozmowa zeszła na temat jeleniowatych, i tak od słowa do słowa okazało się, że dzieci mylą pojęcie RÓG i POROŻE.

Wiem z doświadczenia, że jest to problemem także dla dorosłych. Na przykład ostatnio otrzymałam w prezencie sennik, i pierwsza przypadkowa strona którą otworzyłam, zawierała wytłumaczenie znaczenia snu – ROGI JELENIA. Taki przypadek…

 

Wracając do spotkania przy paśniku, zadałam dzieciom pytanie:

- U kogo wyrastają rogi?

- U diabła – odparł rezolutny uczestnik zajęć.

Po tym doświadczeniu inaczej formułuję pytanie, np.: U jakich zwierząt wyrastają rogi? Poza tym, gdy tylko jest taka możliwość, wyjaśniam czym różnią się rogi od poroża.

Rogi wyrastają u zwierząt krętorogich (pustorożce). Żyjący w Polsce przedstawiciele tej grupy, to: żubr, kozica i muflon; bydło, kozy i owce. Wszystkie gatunki mają rogi, które nie są rozgałęzione. Przybierają różne kształty – są proste, stożkowate, lirowate, skręcone. Rogi rosną przez całe życie, nie są zrzucane. U samców są większe niż u samic.

Poroże wyrasta u zwierząt jeleniowatych (pełnorożce). Żyjący w Polsce przedstawiciele jeleniowatych, to: jeleń, sarna, daniel i łoś. Poroże jest pełne, rozgałęzione i ulega corocznej zmianie. Odrasta większe, jednak po przekroczeniu szczytowego okresu rozwoju, wykazuje cechy uwstecznienia.

Ostatnio opowiadałam dzieciom o jeleniowatych:

- Do tej grupy należy także renifer, u którego poroże wyrasta także u samic. Jednak w Polsce zwierzęta te nie występują.

- Jak to nie - odpowiedziały dzieci – żyją w naszej wsi.

Okazało się, że dzieci przyjechały z miejsca, gdzie zorganizowano wioskę św. Mikołaja i hodowane są tam renifery. Teraz będę dodawała, że renifery nie żyją w Polsce na wolności.

Hanna Będkowska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archiwum

2008 (2)
2009 (20)
styczeń (1)
luty (1)
marzec (1)
kwiecień (1)
maj (1)
czerwiec (1)
lipiec (1)
sierpień (1)
wrzesień (1)
październik (1)
listopad (4)
grudzień (6)
2010 (56)
2011 (64)
2012 (62)
2013 (61)
2014 (60)
2015 (57)
2016 (59)
2017 (60)
2018 (59)
2019 (3)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij